Půjčka

Lichváři půjčují peníze jako o život. Brzy přejdou do "ilegality"

Lichváři půjčují peníze jako o život. Brzy přejdou do "ilegality"
Zdroj: TV Nova

Od května příštího roku trh s malými půjčkami výrazně prořídne. Můžou za to mnohem přísnější pravidla pro úvěrové společnosti, která začnou platit. Lichváři se proto snaží trhnout, co se dá.

Odhadem u nás nyní půjčky poskytuje na šedesát tisíc firem a podnikatelů. Část z nich tvoří vykukové, kteří peníze půjčují i chudým či jinde zadluženým lidem, se kterými se velké banky odmítají bavit.


Jenže podle deníku Právo lichvářům žně už brzy skončí. Tedy minimálně ty legální. Podle nových pravidel totiž musí mít společnosti poskytující spotřebitelské úvěry kapitál nejméně 20 milionů korun a musí také splňovat kritérium důvěryhodnosti či odbornosti svých poradců.


O tom, jak moc půjčovatelů ubyde, už teď výmluvně vypovídají čísla. Ze zmíněných 60 tisíc firem a podnikatelů se jich o udělení licence přihlásilo něco málo přes čtyři stovky, což není ani jedno procento.


Související obsah


Lichváři tak mají posledních několik měsíců, aby mohli legálně nabízet své služby. Od května už budou mít smůlu. A proto podle deníku využívají překlenovacího období naplno a půjčují ze všech sil. Spoléhají i na to, že část lidí se nikdy neobrátí na soud, protože si nemůže dovolit advokáta a další finanční výlohy.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz