Sopka

Na Bali hrozí výbuch sopky, ovlivní celý svět! Ochladí se o půl stupně

Na Bali hrozí výbuch sopky, ovlivní celý svět! Ochladí se o půl stupně
Zdroj: Profimedia

Desetitisíce lidí na Bali prchají před sopkou, která co nevidět vybuchne. Podle vulkanologů nebude mít erupce vliv jen na nejbližší vesnice, ale na celý svět. Na několik let by mohl sopečný výbuch ochladit počasí na Zemi až o půl stupně.

Turistický ráj se už brzy může proměnit v naprosto zpustošené místo. Na Bali už kvůli předpovídané erupci sopky Agung evakuovali 75 tisíc lidí z blízkých vesnic. Hora přitom stojí jen desítky kilometrů od oblíbené destinace Kuta.

Zatímco Balijci se obávají odlivu turistů, vulkanologové upozorňují na obrovský dopad, který by výbuch měl na celou Zemi. Odbornice z univerzity v australském Queenslandu varuje, že erupce ochladí celosvětové počasí o desetiny stupně.

"Výbuch sopky Pinatubo na Filipínách snížil na dva roky globální teplotu o půl stupně Celsia," uvedla doktorka Teresa Ubideová pro portál 9news.com.au. Když naposledy vybuchla Agung, zabila víc než tisícovku lidí a průměrná teplota spadla o 0,1 až 0,4 stupně Celsia.

V roce 1815 globální teplota klesla o neuvěřitelné tři stupně, když vybuchla indonéská sopka Tambora. Do atmosféry se dostaly miliony tun prachu, popela a síry, které ovlivnily množství ultrafialového záření, pronikajícího na povrch Země.

Související obsah

Z nejvyšší sopky na Bali stoupá dým už několik dní a podle vulkanologů je jen otázkou času, kdy začne chrlit lávu. Nikdo ale netuší, kdy se tak stane, a tak ani evakuovaní obyvatelé nevědí, kdy se budou moci vrátit domů. Evakuace se dotkla i Čechů v resortu Relax Bali, čtěte zde.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz