Sůl

Sůl nad zlato, říkají si kuchaři. Limity překračují až pětinásobně

Kuchaři v některých českých restauracích solí až pětkrát víc, než by měli. Zjistili to hygienici. Nadměrná konzumace soli může být přitom velmi nebezpečná. Češi navíc patří v její spotřebě mezi světové rekordmany.

Sůl - asi málo kdo si bez ní dokáže představit život, respektive jídlo. Kuchaři ji používají při vaření běžných jídel, ale i pečení sladkých dezertů.

"Sůl používáme v podstatě úplně do všeho. Jak do sladkých, klasicky do slaných jídel, i na pečení. Bez soli se prakticky vařit nedá," řekl TV Nova kuchař Jakub Jaroš.

Doporučená denní dávka soli pro dospělého člověka je maximálně pět gramů. Tedy zhruba tolik, kolik se jí vejde na kávovou lžičku. Většina lidí přitom solí až třikrát víc.

A nešetří se jí ani ve většině českých restaurací - podle průzkumu zlínských hygieniků solí někteří kuchaři až pětinásobně víc než by měli.

Související obsah

"Zkontrolovali jsme celkem šestnáct provozoven stravovacích služeb a bylo odebráno 36 vzorků obědového menu. Ve všech případech jsme zjistili překročení doporučených hodnot obsahu soli v pokrmech," řekla TV Nova Eva Sedláčková z Krajské hygienické stanice Zlínského kraje.

Restauracím za nadměrné použití soli nehrozí žádné postihy, hygienici je můžou jen upozornit. "Nejsou sankciovány, ale ve všech případech seznamujeme kontrolovanou osobu čili provozovatele stravovacích zařízení s výsledky vyšetření a máme pozitivní zpětné vazby tam, kde byly skutečně zjištěny nadlimitní hodnoty, tak došlo ke snížení obsahu soli v pokrmech," dodává Sedláčková.

Související obsah

Nadměrná konzumace soli je přitom velmi nebezpečná. "Vysoká spotřeba soli způsobuje hypertenzi, to je zvýšený krevní tlak a ten vysoký krevní tlak se pak podílí na celé řadě dalších onemocnění. Jsou to především cévy, srdce, vzniká nebezpečí infarktu srdečních, mozkové mrtvice a podobně," řekl lékař Petr Tláskal z FN Motol.

Češi se navíc ve spotřebě soli řadí mezi světové rekordmany. Evropský průměr konzumace soli denně je 8 - 12 gramů, Češi snědí až 16 gramů - víc než my solí už jen Maďaři a Chorvati.
 

vbo, Dominika Janochová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz