Zahraničí

Astronauti opustili bezpečí ISS, museli dokončit kritické opravy!

Astronauti opustili bezpečí ISS, museli dokončit kritické opravy!
Zdroj: NASA

NASA na říjen naplánovala hned tři výstupy astronautů z ISS do volného prostoru. Všechny tři výstupy povede Randy Bresnik, poprvé ho mimo bezpečí ISS doprovodí letový inženýr Mark Vande Hei. V úterý odpoledne se astronauti vydali dokončit opravy robotické ruky Canadarm2, čekala je ale celá řada dalších úkonů.

Říjen je pro americkou vesmírnou agenturu NASA ve znamení výstupů mimo ISS a oprav. Astronauty už čeká poslední výstup, dva mají za sebou. Všechny vede Randy Bresnik, během prvních dvou ho doprovodil Mark Vande Hei, při posledním mu pak bude asistovat Joe Acaba.

Astronauti se do volného prostoru vydali už před pěti dny, kdy vyměňovali úchopovou část robotické paže Canadarm2. I když část systému nefungovala, na mise na ISS to naštěstí nemělo vliv. Důležité zařízení pro chod stanice tak může sloužit dál.

V rámci druhého výstupu museli ještě nově instalovanou součástku promazat, tím ale jejich práce zdaleka nekončila. Astronauti museli také například vyměnit několik kamer.

Pro Randyho Bresnika šlo o čtvrtý výstup mimo ISS, pro Acaba to bude pátý, Mark Vande Hei se v úterý podíval do vesmíru podruhé.

Související obsah

NASA jako obvykle celý výstup přenášela on-line, Astronauti strávili podle plánu mimo stanici kolem šesti a půl hodiny, pak se bezpečně vrátili zpět.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz