Volby 2017

Předvolební debata TN.cz přinesla hádky o zbraně i bezpečnost!

V první předvolební debatě na webu TN.cz se utkali zástupci čtyř politických stran a hnutí, které by podle průzkumů ve volbách získaly méně než 5 % hlasů. Debatu mohli čtenáři sledovat v přímém přenosu.

Do první předvolební debaty si moderátorka Michaela Šmídová pozvala zástupce čtyř politických stran, kterým podle průzkumů ve volbách dá hlas od jednoho do pěti procent voličů. Diskutovali členové Realistů, Strany svobodných občanů, Zelených a hnutí STAN.

  

První otázka směřovala na všechny politiky - co jejich strany považují za nejpalčivější problém současnosti? Monika Horáková ze Strany zelených zmínila pracovní podmínky v Česku, Michal Moroz za Realisty jmenoval bezpečnost a politickou korektnost. Svobodné trápí privilegia a hnutí STAN důchodová reforma i daně.

Poté už moderátorka otevřela jedno ze stanovených témat - ekonomiku. Nejvíce se diskutovalo o minimální mzdě. Zelení by totiž chtěli minimální mzdu ještě zvýšit. "Jen houšť," prohlásila Horáková. To k reakci vyprovokovalo Petra Gazdíka (STAN). "Jen houšť, ať roztočíme spirálu inflace. My chceme raději postupné zvyšování platů," odmítl nárazový nárůst platů.

 

Předvolební debatu jsme sledovali také online:

Velkým tématem volební kampaně byla bezpečnost a migrace. I na to se proto moderátorka v předvolební debatě zaměřila. Starostové zdůraznili nutnost lepšího výstražného systému a vytvoření plánu pro mimořádné události, jako to funguje třeba u povodní.

Petr Mach (Svobodní) stočil téma bezpečnosti ke kvótám na přijímání uprchlíků. Horáková naopak téma bezpečnosti zobecnila. Strana by chtěla přispět k solidární společnosti, která bude myslet na všechny své členy.

I na to Gazdík reagoval, když přišla řeč na zbraně a právo na jejich držení. "Zelení si programově myslí, že se každý z nás může stát magorem a zextremizovat se, to mě zaráží," prohlásil předseda Starostů a nezávislých. "Dnešní systém funguje tak, že se na okraj společnosti můžete dostat, i když jste schopný," kontrovala Horáková.

Související obsah

Zástupci menších stran diskutovali také o domácích tématech - především školství a zdravotnictví. Vcelku se shodli na zvýšení platů vysokoškolsky vzdělaných učitelů, školu totiž považují za důležitou složku života.

Další na přetřes přišla důchodová reforma a sociální jistoty. "Nejlepším důchodovým programem je mít co nejvíc dětí. Já už mám čtyři," pobavil ostatní účastníky Gazdík.

Posledním tématem pak byla budoucnost Česka v Evropské unii. "Lidé mají mít možnost se rozhodnout. Chtěli bychom referendum o vystoupení ČR z Unie," prohlásil Mach. Zbytek politiků s ním ale nesouhlasil - především proto, že "referendum o členství v EU" už jsme měli.

Související obsah

Za Realisty přišel diskutovat tajemník strany Michal Moroz. Ten dříve působil i jako náměstek ministra vnitra, pracuje jako politický analytik. Členem strany je teprve od ledna 2017.

Zelené reprezentovala Monika Horáková. Novinářka a překladatelka působí jako zastupitelka Prahy 2, je členkou předsednictva strany.

Strana svobodných občanů vyslala do předvolební debaty předsedu Petra Macha. Byl poslancem Evropského parlamentu, veřejnost ho zná jako velkého kritika Evropské unie. Pracoval také jako poradce prezidenta Václava Klause.

Také za Starosty a nezávislé přišel do debaty předseda hnutí Petr Gazdík. STAN má ze zmíněných politických stran zřejmě největší šanci se do Sněmovny dostat, podle různých průzkumů se k nim totiž kloní asi 7 procent nerozhodnutých voličů.

Video: Exkluzivní předvolební průzkum

epa, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz