Obezita

Lékaři bijí na poplach: Obézních dětí přibývá! Jak jste na tom vy?

Lékaři bijí na poplach: Obézních dětí přibývá! Jak jste na tom vy?
Zdroj: Thinkstockphotos

Obézních dětí a dospívajících celosvětově přibývá a lékaři už bijí na poplach. Spolu s váhou totiž rostou i zdravotní rizika, která děti ohrožují. Pokud bude trend pokračovat, bude za pět let na světě více dětí obézních než podvyživených.

Na statistiku, kterou vedli výzkumníci z londýnské Imperial College a zveřejnila ji Světová zdravotnická organizace (WHO). Vědci analyzovali výšku a váhu téměř 130 milionů lidí z celého světa. Více než 30 milionů byly děti od 5 do 19 let, zbytek dospělí nad 20 let.

Studie se zaměřila na to, jak se za posledních 40 let lidé fyzicky změnili. Počet obézních dětí se od roku 1975 zvýšil více než desetinásobně - z 11 na 124 milionů. V současnosti je obézní každý osmý chlapec a každá šestá dívka. Dalších 213 milionů mladých mělo v roce 2016 nadváhu.

Do jisté míry za to může i nárůst populace na planetě - ze čtyř miliard v roce 1975 na současných více než sedm. Podle odborníků ale tento fakt ovlivnil zvýšení počtu obézních dětí jen asi z desetiny. Za zbylých devět desetin může obecné šíření extrémní nadváhy.

Výzkum byl založen na výpočtu BMI (body mass index - index tělesné hmotnosti), který se používá jako indikátor nadváhy či podváhy nejčastěji. Umožňuje statistické porovnání tělesné hmotnosti lidí s různou výškou. Ten svůj si vypočítejte zde.

Související obsah

"Tato data zdůrazňují, připomínají a posilují fakt, že z nadváhy a obezity se stala globální zdravotní krizí dneška. Hrozí, že se situace ještě zhorší, pokud nepřikročíme k nějakým drastickým akcím," uvedla koordinátorka výzkumu Fiona Bullová.

Pokud bude podobný trend pokračovat, bude v roce 2022 na světě více dětí obézních, než podvyživených, upozorňuje WHO. Podvýživou trpí především v chudých regionech, zároveň ale v chudých domácnostech roste počet lidí s nadváhou, protože nemají na kvalitní a zdravé potraviny.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Obezita

Důležité Události

Píše se na Deník.cz