Zima

Máte správně nastavená okna na zimu?

Máte správně nastavená okna na zimu?
Zdroj: Thinkstockphotos

Seřídit, promazat a zamezit kondenzaci vody. To vše jsou činnosti, které je nutné u plastových oken obzvlášť před zimou udělat, abyste je ochránili a zároveň tak šetřili rodinný rozpočet.

Správnou a pravidelnou údržbou můžete plastovým oknům nejen o několik let prodloužit životnost, ale šetřit i rodinný rozpočet. Když je dobře seřídíte a budete pravidelně větrat, dokážete totiž zabránit zbytečným únikům tepla.

Údržba a čištění oken

Plastová okna nepotřbují žádnou přehnanou péči, stačí jen dodržovat několik základních pravidel, mimo jiné pravidelné mytí a promazávání. "Důležité je nemýt jen skla, ale i vnitřní rámy a kování. Hlavně na vršky oken lidé zapomínají, často tam nedosáhnout, není tam vidět a přitom právě tam dostávají okna obrovský nápor. V zimě se tam sráží voda," varuje expert na prodej a servis oken Václav Burýšek.

K očištění stačí obyčejná jarová voda, v žádném případě není dobré mýt okna nasucho nebo používat technické prostředky jako benzín.

Související obsah

Údržba kování

Odborníci doporučují navíc alespoň jednou ročne kování promazat. Pouížt můžete silikonové spreje, u olejů dbejte na to, aby nestékal po vnějších plochách kování a nezaneřádil povrch výrobku.

Správné seřízení

Seřízení křídel vůči rámu se provádí pomocí seřizovacích šroubů v horním a dolním závěsu imbusovým klíčem. U starších typů kování se můžete setkat i se seřízením pomocí stranového klíče. Jak na to, se můžete podívat ve videu. Pokud se vám zdají být tyto operace náročné, přivolejte si na pomoc raději proškoleného odborníka.

Správné větrání

Pokud jste na oknech, parapetech nebo dokonce na zemi našli loužičky vody, měli byste pořádně vyvětrat. "Je to projev toho, že máte doma velkou vzdušnou vlhkost," upozorňuje Burýšek. Větrat doporučuje několikrát denně, rychle a pořádně. Mikroventilace vám v tomto případě rozhodně nepomůže - spíš naopak.

"Pořád vám do místnosti proudí studený vzduch z venku, který následně ochlazuje špaletu a parapet a máte pocit, že je tam zima," říká expert s tím, že tyto podmínky nahrávají i vzniku plísní. Rychlé vyvětrání napomáhá odstranit přebytečnou vlhkost, teplo se pak v místnosti drží lépe.

Související obsah

Správný režim

Lidé v posledních letech shánějí plastová okna, která mají nastavení letního a zimního režimu. Tento režim můžete změnit ručně nebo pomocí imbusového klíče. Mění se tak přítlak okna a okno se tolik neopotřebovává. Podle Burýška je ale jen velmi málo oken, která tuto funkci skutečně mají, účinnější je podle něj právě již zmíněné pravidelné větrání.

Zdroj: TN.cz

ČTĚTE TAKÉ:

DESATERO: Jak ušetřit za vytápění obýváku?
Připravte se na topnou sezonu. Základem jsou i správně těsnící okna!

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz