Debata

Debata TN.cz: Tohle slibují favorité voleb českým občanům

Web TN.cz si na středu přichystal další předvolební debatu. Tentokrát se v ní střetli zástupci osmi nejsilnějších stran. Debatovi o bezpečnosti a migraci, ekonomice, sociálních jistotách nebo o budoucnosti České republiky a Evropské unie.

Do druhé debaty na webu TN.cz přijali pozvání 1. místopředseda hnutí ANO a šéf jeho poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek, předseda Sněmovny a místopředseda ČSSD Jan Hamáček, předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura, místopředseda KSČM Jiří Dolejš, předseda Pirátů Ivan Bartoš, předsedy Svobody a přímé demokracie Tomio Okamura, ministr kultury a místopředseda KDU-ČSL Daniel Herman a místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Debatovali o ekonomice, o úspěších a neúspěších končící vlády, o tom, jestli si umí představit, že by v další vládě byl Andrej Babiš, o budoucnosti ČR v EU a o bezpečnosti a migraci.

Debatu jsme také sledovali v on-line reportáži:

Na začátku debaty vyzvala moderátorka Michaela Šmídová hosty, aby voličům řekli, o co podle nich v těchto volbách jde. Pak hostům položila první otázku a to sice, zda strany podporují zavedení daňové progrese. ANO chce podle Faltýnka daně spíše snižovat. Pro Hamáčka a ČSSD je daňová progrese standardní součástí daňových systémů v jiných zemí a umožňuje přerozdělit daňové zatížení. K ní by se chtěla vrátit také KSČM.

ODS chce rovnou daň 15 %, což by podle Stanjury zaměstnancům hned zvýšilo platy. Varoval také před dalším plánem ČSSD - sektorovou daní, která by se podle ODS přenesla na zákazníky. Určité míře daňové progrese by se nebránila SPD, chce ale primárně daně snižovat, třeba DPH o 1 %.

Piráti upozorňují na složitost českého daňového systému, chtějí jednu sazbu a tu následně snižovat. Lidovci chtějí hlavně daňové zvýhodnění pro rodiny s dětmi. Ani TOP 09 není pro zavedení daňové progrese, chce zjednodušit daňový systém a snížit odvody, což by lidem okamžitě zvýšilo příjmy.

Související obsah

Umí si hosté představit, že by premiérem byl někdo, kdo je obviněný? Zeptala se moderátorka Michaela Šmídová. Jít s takovým premiérem do vlády by byl problém pro většinu stran. Podle TOP 09 by to byla velká mezinárodní ostuda.

Kategoricky spolupráci s Andrejem Babišem vylučují Piráti. Obvinění Babiše by byl problém i pro SPD. Do takové vlády by nevstoupila ani ODS, která by nepodpořila ani menšinovou vládu ANO, ani vládu hnutí ANO bez Andreje Babiše.

Podle komunistů by někdo čelící tak závažnému obvinění, neměl na podobný post ani aspirovat. Jaroslav Faltýnek, který je vedle Babiše také v kauze Čapí hnízdo obviněný, zopakoval, že jde jen o zmanipulovanou kauzu, která má ovlivnit volby. Hamáček ale před podobnou teorií spiknutí varoval a vládní spolupráci s Babišem si podle něj ČSSD nedokáže představit. Herman by situaci, kdy by vládu sestavoval obviněný člověk, označil za "velmi kuriózní".

Související obsah

Na tom, jestli odcházející vláda fungovala dobře, se hosté neshodli. Podle ANO fungovala až do chvíle, než premiér Sobotka navrhl odvolání Andreje Babiše z vlády. Hamáček premiéra bránil, že situace už byla neudržitelná. S odcházející vládou je spokojen i ministr Herman.

Opozice byla k vládě kritická. Dolejš připomněl, že vládla v dobrých časech, takže měla snazší úlohu. Přesto podle komunistů po ní zůstala řada restů. Podle Stanjury byla vláda úspěšná hlavně ve své propagaci a šikanování občanů. To vládě vyčetla i místopředsedkyně TOP 09. Podle Tomia Okamury se občané po čtyřech letech od minulých voleb nemají lépe. S fungováním kabinetu nejsou spokojeni ani Piráti.

Související obsah

Mělo by být vypsáno referendum o odchodu z EU? Ptala se moderátorka dál hostů. To je jednou z priorit SPD a Tomio Okamura prozradil, že by v takovém případě sám hlasoval pro vystoupení. Chtěl by jiný model spolupráce založený na suverénních státech. Ve studiu byl ale osamocen.

Referendu by se nebránili ani komunisté, vystoupení z EU je podle nich ale jen krizový scénář a my bychom se měli snažit mu předejít. Podle Hamáčka z ČSSD by to byla ekonomická sebevražda a i Velká Británie skončí po brexitu špatně. Ostatní strany se shodly na tom, že ČR nemá z EU vystoupit, má se ale snažit přispět k její reformě.

Posledním tématem byla bezpečnost. Hosté odpovídali na otázku, zda by měla ČR přijímat migranty z muslimských zemí a případně za jakých podmínek. SPD chce nulovou toleranci ilegální migraci a zákaz propagace radikálního islámu. K tomu, abychom rozlišovali mezi ekonomickými migranty a skutečnými uprchlíky, vyzval Ivan Bartoš. Eliminaci nelegální migrace chtějí i lidovci. Pomáhat lidem, kteří jsou v tísni, ale podle Hermana není v rozporu se zachováním bezpečnosti.

TOP 09 chce, aby se EU věnovala společné ochraně hranic a ČR se do toho zapojila. ODS chce trvalou výjimku ze společné azylové a migrační politiky EU. Proti kvótám je také ČSSD, byť Hamáček vyzval, ať lidé rozlišují mezi ekonomickými migranty a skutečnými uprchlíky. Udělat vše pro to, aby ochránili bezpečnost českých občanů, slíbil za hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

Související obsah

V první předvolební debatě se před týdnem na webu TN.cz střetli zástupci menších stran, tedy předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík, předseda Svobodných Petr Mach, lídryně Zelených v Pardubickém kraji Monika Horáková a tajemník a lídr pražské kandidátky Realistů Michal Moroz. Záznam debaty najdete ZDE.

Ve čtvrtek přinese TV Nova další předvolební debatu. Ve studiu se střetnou dva hlavní kandidáti na post premiéra - předseda hnutí ANO Andrej Babiš a volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek. Speciál Nova Duel moderovaný Reyem Korantengem začíná ve čtvrtek v 19:55. Sledovat jej můžete i na webu TN.cz.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Severní Korea mobilizuje armádu a zintenzivňuje trasování

Severní Korea musela mobilizovat armádu, aby zajistila distribuci léků na covid a nasadila více než 10 000 zdravotnických pracovníků, aby pomohli s trasováním nakažených, informuje Reuters s odkazem na státní média KCNA. V zemi vypukla epidemie covid-19, kterou potvrdila teprve minulý týden, což vyvolává obavy z velké krize kvůli nedostatku vakcín a odpovídající zdravotnické infrastruktury. Ústředí státní nouzové epidemické prevence hlásilo dalších 269 510 lidí s příznaky horečky, čímž se celkový počet zvýšil na 1 483 060, zatímco počet obětí vzrostl od pondělního večera na 56, uvedla KCNA.

Krátká zpráva

USA souhlasí se zmírněním sankcí vůči Kubě z Trumpovy éry

Američtí představitelé oznámili plány na zmírnění tvrdých sankcí uvalených na Kubu bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Nová opatření schválená Bidenovou administrativou budou zahrnovat rozšíření amerických konzulárních služeb na Kubě, zrychlení udělování amerických víz pro Kubánce a zrušení stropu pro posílání finančních prostředků posílaných migranty v USA rodinným příslušníkům na Kubě, který dříve nesměl přesáhnout 1 000 dolarů jednou za tři měsíce.

Píše se na Deník.cz