Volby

Nebudete na volby doma? Máte poslední šanci získat voličský průkaz

Nebudete na volby doma? Máte poslední šanci získat voličský průkaz
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Ve středu 18. října končí lhůta, kdy mohou voliči žádat o vydání voličského průkazu. Ten umožňuje volit mimo místo trvalého bydliště. Žádost je možné vyřídit už jen osobně a to do 16 hodin. Pak se stálé seznamy voličů uzavřou a o voličské průkazy nebude možné žádat.

O voličské průkazy mohli lidé žádat od 2. května. Obecní úřady je začaly vydávat 5. října. Písemné žádosti poslané poštou nebo elektronicky prostřednictvím datové schránky musely být na obecní úřady v místě trvalého bydliště žadatele doručeny nejpozději do pátku 13. října.

Pro ty, kteří chtějí volit a v pátek a v sobotu se do volební místnosti v místě svého trvalého bydliště nedostanou, zbývá už jen poslední možnost. O voličský průkaz mohou ještě požádat osobně na obecním úřadě. Čas mají ale jen do dnešní 16. hodiny. Pak se seznamy voličů uzavřou a úřady již nebudou moci voličské průkazy vydávat.

Úředníci obecního úřadu ověří totožnost žadatele, vyškrtnou ho ze stálého seznamu voličů, učiní o tom úřední záznam a vyplní mu na počkání voličský průkaz. Za jeho vystavení se nic neplatí.

Související obsah

S ním může volič hlasovat v libovolné volební místnosti po celém Česku i na zastupitelských úřadech v zahraničí. A voličský průkaz je nutný i v případě, že by se nakonec rozhodl stejně hlasovat ve volební místnosti v místě trvalého bydliště. Tam totiž bude ze seznamu voličů vyškrtnutý a bez průkazu by nemohl hlasovat.

Úřady by jinak neměly možnost ohlídat, jestli nehlasoval dvakrát - jednou na vystavený voličský průkaz a podruhé v místě trvalého bydliště. Ze stejného důvodu nemohou vystavit nový voličský průkaz tomu, kdo jej ztratí.

Pokud ještě nejste rozhodnutí, koho volit, nezapomeňte se dívat na debatu lídrů nejsilnějších stran, kterou na webu TN.cz přineseme v 17:45. Duel volebních lídrů nejsilnějších stran, Andreje Babiše z hnutí ANO a Lubomíra Zaorálka z ČSSD, přinese TV Nova ve čtvrtek od 19:55.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz