Katalánsko

"Státní převrat!" reagují Katalánci na záměr omezit jejich autonomii

Katalánci chtějí dál bránit nezávislost a nehodlají se podřídit španělské vládě. Madrid chce omezit autonomii Katalánska, musí to ale ještě schválit senát. Katalánci kvůli tomu o víkendu protestovali v ulicích.

Ulice katalánské metropole zaplnilo 450 tisíc demonstrantů jen pár hodin poté, co španělský premiér Mariano Rajoy oznámil, že jeho vláda jako první v historii aktivuje článek 155 ústavy a omezí autonomii Katalánska.

"Opatření jsou jasným krokem k likvidaci naší vlády a demokratické vůle Katalánců," prohlásil v reakci katalánský premiér Carles Puigdemont. Ten se připojil k tisícům rozzuřených demonstrantů, protože Madrid ho hodlá sesadit z funkce a spolu s ním i další separatistické politiky.

Katalánci ale vládě vzkazují: nařízenému omezení autonomie se nepodřídíme. "Rajoy de facto oznámil státní převrat s cílem odstranit demokraticky zvolený parlament," uvedla předsedkyně katalánského parlamentu Carme Forcadellová.

Podle Rajoye je jediným cílem obnovení ústavního pořádku. "Žádám, aby nikdo nevyváděl majetek z Katalánska. Tuto krizi vyřešíme, aniž by byl kdokoli poškozen," ujistil španělský premiér, který už své karty vyložil. Jeho návrh teď musí schválit senát.

Související obsah

Katalánci konkrétní kroky neoznámili a čeká se na svolání regionálního parlamentu. "Vláda nemá tušení, co aktivací článku 155 rozpoutala. Je to jejich sebevražda. Nezávislost Katalánska budou bránit miliony lidí," myslí si stoupenkyně separatistů Bella Roaová.

Odborníci se obávají, že pokud regionální vláda neustoupí, vyhlášení nezávislosti Katalánska se bez násilí neobejde.

Kateřina Kučerová/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz