Nezávislost Katalánska

Nezávislost by pro Katalánsko byla ekonomickou sebevraždou

Katalánská vláda by mohla vyhlásit nezávislost na Madridu už ve čtvrtek. Pokud to udělá, španělská prokuratura hrozí trestním stíháním katalánskému premiérovi. Politická nestabilita se negativně podepisuje na chování investorů, ale i v cestovním ruchu.

Týdny trvající demonstrace, politická bouře a nejistý vývoj Katalánska: Vše odstartovaly obrázky policistů s obušky proti bezbranným voličům při zakázaném referendu na začátku října. Krize ale nebere konce , a to se podepisuje na ekonomice regionu.

"Z letiště jsme se nemohli dostat do hotelu taxíkem nebo autobusem, protože se demonstrovalo. Jediná cesta vedla metrem," stěžují si návštěvníci Barcelony.

Hotely hlásí pokles rezervací až o pětinu. Ruší se konference. Barceloně se vyhýbají i některé výletní lodě. Restaurace pláčou i nad 40procentním úbytkem hostů. Pokud výrazný pokles potrvá i v dalších týdnech, Katalánsko bude jen v oblasti cestovního ruchu chudší v přepočtu o 31 miliard korun.

Místo nočního života v restauracích a barech se Katalánci scházejí při protestech v ulicích. Nezávislost je ale může přijít draho. Jen za poslední dva týdny se z Katalánska přestěhovalo více než 900 firem nejčastěji do Madridu a Valencie.

"Řada společností už zredukovala investice. Pokud bude úprk firem z Katalánska pokračovat, turistický průmysl by mohl klesnout až o třicet procent," řekl deníku El Comercio viceprezident asociace Exceltur José Luis Zoreda.

Hospodářská tsunami - nebo Titanic, který se potápí, i když v horních patrech ještě teče šampaňské proudem - tak hodnotí ekonomickou situaci v Katalánsku odborníci.

"Samostatnost Katalánska - mimo Evropskou unii - znamená ekonomickou sebevraždu. Nepřežila by tam ani den jediná velká společnost nebo banka," shodují se odborníci. Turistický ruch živí v sedmi a půl milionovém Katalánsku přes 400 tisíc lidí.

vbo, Karolína Tomašková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz