Volby 2017

Končící poslanci neodejdou s prázdnou. Dostanou statisíce

Více než stovce poslanců ve čtvrtek skončil mandát ve Sněmovně. Většinu z nich čeká hledání nové práce, do začátku je ale Sněmovna finančně zajistí. Odstupné některých zákonodárců dosahuje částky skoro 700 tisíc korun.

Ve Sněmovně ve čtvrtek končí mandát 124 poslancům. Peníze na cestu dostane každý z nich. Na odstupném se rozdělí 50 milionů korun. Odstupné je kombinací jednoho platu a násobku let, které poslanec strávil ve funkci. Pokud to bylo celé volební období, dostane pět platů.

Základní plat řadového poslance je téměř 71 tisíc. Než si tak poslanci, kteří neobhájili nebo obhajovali svůj mandát, najdou novou práci, dostanou do začátku 355 tisíc korun.

U velké části poslanců ale příjem základním platem nekončí. Další desítky tisíc pobírají zákonodárci za funkce ve výborech nebo klubech. A právě díky tomu se i poslanec může dostat na odstupné i ve výši půl milionu korun. Na tyto peníze se dostane například Martin Komárek z hnutí ANO nebo sociální demokrat Stanislav Huml.

Související obsah

Do Sněmovny se pro další volební období nedostali ani někteří ministři. Právě na ty čeká největší finanční injekce. Základní ministerský plat je více než 135 tisíc. Odstupné už tak dosahuje hodně slušné výše - téměř 680 tisíc korun.

Takové peníze přistanou na účtu například dosluhujícímu ministrovi kultury Danielu Hermanovi nebo končící ministryni práce a sociálních věcí Michaele Marksové. Odchodné Sněmovna vyplácí tří měsíce od voleb. Už nyní ale mohou bývalí poslanci požádat o zálohu.

vbo, Jaroslav Brousil, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz