Rajčata

Nedozrálá rajčata nemusíte vyhazovat. Poradíme, co s nimi

Nedozrálá rajčata nemusíte vyhazovat. Poradíme, co s nimi
Zdroj: Profimedia

Trápí vás zelená rajčata, která nestihla uzrát? Nemusíte se strachovat, že o ně přijdete. Zelená rajčata totiž můžete nechat dozrát několika způsoby nebo je dokonce rovnou zpracovat.

Prvním a nejosvědčenějším způsobem je rajčata uskladnit v uzavíratelné nádobě, nejlépe v chladné a temné místnosti. Tuto metodu úspěšně praktikovaly už naše babičky. Ty navíc do krabice s rajčaty přidávaly ještě zralé jablko. To obsahuje etylen, který urychluje zrání.

"Plody je potřeba občas zkontrolovat, jestli se nějaké nekazí. Na malá rajčata pak stačí například i krabička na vajíčka. Důležité je, aby byla dobře zatemněna," uvedla zkušená zahradnice Blanka z Ústeckého kraje.

Nezralá rajčata můžete také nechat uzrát vystavením u okna. Vystavit je můžete na tácu nebo v přepravce. "Překryjte je vlhkým hadrem a počkejte, až zčervenají. Opět je potřeba kontrolovat, jestli některé nehnije. Tento způsob dozrávání však může trvat o něco déle než uskladnění v temnu,"doplnila Blanka.

Pokud vám nedozrála celá větev, uřízněte ji a zavěste v suché, temné a dobře vytápěné místnosti. Zavěste ji vzhůru nohama například ve sklepě, garáži nebo ve spíži. Rajčata pak vydrží dokonce déle než ta utržená.

Související obsah

Pokud však již nechcete čekat, až vám rajčata dozrají nebo je nemáte kde skladovat, můžete je zpracovat okamžitě. Nehodí se sice k přímé konzumaci, ale jejich chuť je stejná. Můžete je naložit, zpracovat na salát, kečup nebo například chutnou zeleninovou hořčici. Níže se můžete podívat jak na to.

Zeleninová hořčice

1 kg rajčat

1 kg cibule

1kg papriky

10 stroužků česneku

3-6 feferonek

2 dl oleje

2dl octa

2 dl plnotučné hořčice

1,5 dl cukru

Postup:

Zeleninu uvaříme doměkka. Rozmixujeme a postupně přidáváme ostatní přísady. Krátce promixujeme, aby se všechny spojily. Směs zahřejeme, ale nepřivádíme k varu. Horké plníme do sklenic a pevně uzavřeme.

ČTĚTE TAKÉ:

Dobrá rajčata z obchodu? Při nákupu nepodceňte tahle pravidla
Levná a zdravá! Báječná rajčatová dieta

kik, TN.cz

K tématu Rajčata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz