Miloš Zeman

Zeman pověřil Babiše jednáním o vládě! "Velký den," řekl šéf ANO

Prezident Miloš Zeman pověřil Andreje Babiše jednáním o sestavení vlády. Chystá se ho jmenovat premiérem

"Prezident republiky pověřuje politickou osobnost, vítěze voleb, jednáním o sestavení vlády. Moji předchůdci svazovali toto pověření s tím, že kandidát na premiéra musel získat předem důvěru Poslanecké sněmovny. Rozhodl jsem se, že Andreje Babiše žádným takovým omezením svazovat nebudu," prohlásil Zeman.

Babišovi předal pověřovací dokumenty a své rozhodnutí zdůvodnil čtyřmi důvody. Předseda ANO je podle něj jasný vítěz voleb, úspěšný podnikatel, šéf silného hnutí a úspěšný ministr financí, který poprvé dovedl státní rozpočet k přebytku.

Na otázku, jak bude Zeman jednat dál, odpověděl, že Babiše jmenuje premiérem. "Poté, co bude ustaveno vedení Poslanecké sněmovny včetně výborů a vláda Bohuslava Sobotky podá demisi, jmenuji Andreje Babiše premiérem - a to bez podmínek. Myslím si, že klást podmínky vítězi voleb mi nepřísluší," prohlásil prezident.

Pokud Babišova vláda nezíská mezi poslanci důvěru, jmenuje Zeman předsedu hnutí ANO premiérem znovu, jak mu Ústava dovoluje. "Pokud by ji nezískal ani podruhé, bude to v rukou pana Vondráčka, pokud bude šéfem Sněmovny, aby rozhodl," doplnil Zeman. Chce prý udělat vše pro to, aby zamezil předčasným volbám.

Babiš znovu zopakoval, že se chystá sestavit menšinovou vládu. "Odmítnutí ostatních stran jsou kategorická, i když nechápu proč. Proto se budeme snažit sestavit menšinovou vládu a přesvědčit ostatní svým volebním programem, na kterém se s mnohými stranami shodneme," sdělil Babiš.

"Pro naše hnutí je to určitě velký den. Jsem poctěn tím, že mě pan prezident pověřil jednáním o sestavení vlády. Doufám, že přesvědčíme poslance a budeme mít vládu, která bude úspěšná a bude vládnout jinak, než ty dosud," dodal předseda hnutí ANO.

Související obsah

Vyjádřil se také k výzvě Miroslava Kalouska, aby většina parlamentních stran neumožnila zvolení předsedy Sněmovny. "Je velké neštěstí, že pan Kalousek zůstal v politice. My jsme doufali, že po 27 letech si bude užívat ty peníze, které si určitě vydělal poctivě. Doufám, že poslanci tento apel nevyslyší. To je nejhorší, co nás může potkat," prohlásil Babiš.

Také Zeman si na tento týden pozval zástupce druhé a třetí nejsilnější strany ve volbách. Ve středu by se měl setkat s předsedou ODS, na čtvrtek má naplánovanou schůzku s členy České pirátské strany.

epa, TN.cz

K tématu Miloš Zeman

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz