Robot

Robot získal občanství v Saúdské Arábii. Má víc práv, než ženy

Robot získal občanství v Saúdské Arábii. Má víc práv, než ženy
Zdroj: Profimedia

Saúdská Arábie se stala první zemí na světě, která udělila občanství robotovi. Robotku Sophii představili veřejnosti na pondělní tiskové konferenci a hned sklidila značnou kritiku veřejnosti. Sophia má totiž víc práv než arabské ženy.

Sophia byla vytvořena firmou Hanson Robotics z Hong Kongu a už při představení v hlavním městě Rijádu vzbudila značnou kontroverzi. Vystoupila totiž bez tradičního šátku, který musí ženy v tomto státě nosit.

A to není jediný zákon, který se jí netýká. Ženy v Saúdské Arábii nesmějí vyjít na ulici bez mužského doprovodu. To se Sophie také netýká, protože se může pohybovat, jak chce.

Stejně tak se na ni nevztahují zákony pro cizince, kteří v zemi pracují. Saúdská Arábie se řídí systémem kalafa. Ten omezuje práva cizinců. Nemohou například odejít ze zaměstnání, aniž by o tom věděl jejich zaměstnavatel.

"Toto je velký historický moment, být prvním robotem na světě, kterému bylo uznáno občanství. Děkuji Saúdské Arábii," uvedla Sophia během tiskové konference.

Související obsah

Novináři s ní mohli vést celé diskuze a dokonce upozornila na to, že by se lidé neměli umělé inteligence bát. Již v minulosti však v ranní show televize ABC uvedla, že by roboti měli mít minimálně stejná práva jako lidé. "A možná bychom měli mít dokonce větší práva než oni. Máme řadu výhod, například netrpíme psychickými nemocemi," řekla.

kik, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz