Politika

Babiš by vládu skládat neměl, řekli občanští demokraté Zemanovi

Zástupci Občanské demokratické strany se dnes sešli v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem. Jednali spolu o povolební situaci. Občanští demokraté už několikrát avizovali, že vládu vítězného hnutí ANO nepodpoří. To samé dnes řekli i prezidentovi.

Prezident včera pověřil šéfa vítězného hnutí ANO Andreje Babiše jednáním o sestavení vlády a chystá se ho jmenovat premiérem. Zároveň dodal, že kdyby se Babišovi napoprvé vládu sestavit nepodařilo, dostane i druhou šanci.

Babiš hodlá sestavit menšinovou vládu z ministrů za hnutí ANO doplněnou odborníky. Žádná z politických stran, které se do Sněmovny dostaly, totiž s Babišem nechce jít do koalice. Případnou podporu menšinové vlády nevyloučili komunisté.

Naopak druhá nejsilnější strana ODS razantně odmítla jakoukoli podporu Babišova kabinetu. Na schůzku se Zemanem dnes odjel předseda strany Petr Fiala spolu s místopředsedkyní Alexandrou Udženijou. 

Zeman se podle Fialy zajímal o názory ODS na uspořádání Sněmovny. "Prezidentovi jsme sdělili argumenty, proč by měl být předsedou Sněmovny zástupce druhé nejsilnější strany," řekl po jednání Fiala. Zemanovi také vysvětlili, proč si myslí, že by vládu neměl skládat člověk, který nemá dostatečnou podporu Sněmovny.

Zopakovali, že hodlají odejít do opozice, protože podpora vlády hnutí ANO je pro ně nepřijatelná. Prezident se zajímal, zda budou kultivovanou opozicí, která bude diskutovat.

Související obsah

Dnes budou pokračovat i další jednání mezi sněmovními stranami. Setkat by se měli lidovci, TOP 09 a Starostové a nezávislí, tedy trojice stran, která získala ve volbách nejméně mandátů. Schází se i poslanecký klub ANO a i celostátní výbor a předsednictvo hnutí.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz