Radioaktivita

Nad Evropu se dostal radioaktivní oblak! Šířil se zřejmě z Ruska

Nad Evropu se dostal další radioaktivní oblak! Větší množství ruthenia uniklo zřejmě ze zařízení v Rusku nebo Kazachstánu. Informoval o tom francouzský institut pro jadernou bezpečnost IRSN.

Několik stanic v Evropě naměřilo do poloviny října zvýšený výskyt izotopu ruthenia 106. Podle IRSN ho nezpůsobila nehoda v reaktoru. Látka unikla v Rusku nebo Kazachstánu v posledním zářijovém týdnu.

Místo, odkud radioaktivní látka unikla, není přesně známé. Francouzský institut pouze uvedl, že na základě hodnot naměřených po celé Evropě vědci vypočítali, že se tak stalo někde mezi Volhou a Uralem.

IRSN informoval, že radioaktivní látka unikla zřejmě z nemocnice, kde se provádí radioterapie, nebo továrny na zpracování ruthenia. Kromě léčby rakoviny se využívá také v energetických satelitech.

Související obsah

Podle úřadu uniklo větší množství ruthenia, mezi 100 až 300 teraBecquerely. Zároveň ale IRSN zdůraznil, že radioaktivní oblak neohrožuje zdraví Evropanů. Také riziko kontaminace potravin je nízké, proto nejsou nutná žádná opatření pro kontrolu zboží z dovozu.

Na zvýšenou radioaktivitu v ovzduší už dříve upozornily měřicí stanice v Německu, Rakousku a Itálii. Ani tamní experti ale neodhalili přesnou příčinu nebo místo, odkud látka unikla.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Za poslední rok zahynuli ve službě dva agenti CIA

Za poslední rok zahynuli ve službě dva důstojníci americké zpravodajské služby CIA. Na pamětní zeď v sídle agentury v Langley ve Virginii přibyly při každoročním ceremoniálu na jejich počest dvě hvězdy. Pracovali v utajení, jejich jména i okolnosti úmrtí jsou tajné. O rok dříve přišli při plnění úkolů o život čtyři příslušníci CIA.

Krátká zpráva

Zřícená budova pohřbila v Íránu šest lidí, desítky jsou ještě v troskách

Šest lidí zahynulo při zřícení nedostavěné budovy v nejrušnější ulici v íránském městě Abadan. Záchranáři vyprostili z trosek desetipatrového domu 34 živých, desítky lidí pohřešují. Spodní patra domu byla před několika dny zprovozněna, zatímco horní část ještě dostavovali. Policie zatkla majitele objektu i šéfa stavební firmy.

Píše se na Deník.cz