Domácí

Dejte pozor, aby vám vánoční dárky přišly včas! Pošta nestíhá

České poště chybí zaměstnanci. Už teď je velmi pravděpodobné, že před blížícími se vánočními svátky nebude schopná doručit včas všechny zásilky. Podle ekonomů za to můžou hlavně nízké platy doručovatelů. Pošta proto teď shání tisíce brigádníků a slibuje i vyšší mzdu.

Vánoce bez dárků a přání, nikdo si něco takového ani nechce představovat. Jenže už teď pár týdnů před svátky má Česká pošta problém dodávat zásilky včas.

"Tím důvodem je rostoucí balíkový trh, protože lidé si oblíbili eshopy v Česku i v zahraničí a objednávají přes ně dárky na Vánoce," vysvětlil mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Česká pošta má dlouhodobě problémy s nedostatkem zaměstnanců. To se projevuje především ve větších městech, kde lidé na své zásilky často čekají marně. "Pošta jako každá jiná firma potřebuje především lidský personál a v současné situaci je trh práce takový, že se obtížně shání pracovní síly prakticky v každém odvětví," uvedl ekonom David Marek.

Období před Vánocemi je přitom pro pošťáky nejnáročnější. "Předvánoční provoz je každoročně nejvyšší špička, co se týká provozu na České poště, my aktuálně sháníme zhruba tři tisíce brigádníků," potvrdil Vitík.

Pošta tak doufá, že pomůžou peníze pro brigádníky. "Proti loňsku jsme navýšili to maximum možného na hodinu, to znamená, stouplo to ze 110 korun až na 145 u vybraných typových pozic," přiblížil podmínky brigádníků Vitík.

Jenže ani to by nemuselo stačit. "Zaměstnanci zaostávají v tom průměru hodně za průměrem národního hospodářství, ta situace je velmi složitá, budou mzdová vyjednávání pro příští rok, určitě my budeme bojovat za to,aby byly navýšeny tarifní mzdy zaměstnanců České pošty," sdělila předsedkyně Odborových svazů zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb Jindřiška Budweiserová.

"Vyšší platy by zcela jistě pomohly poště být více konkurence schopným zaměstnavatelem na trhu práce," doplnil Mareš. Jediné, co může zaručit, že dostanete své objednané vánoční dárky včas, je objednat si je s předstihem. A na to je nejvyšší čas.

S nedostatkem zaměstnanců se potýká nejen Česká pošta, ale i přepravní firmy a internetové obchody. I tyto společnosti proto před vánocemi hledají tisíce brigádníků, kteří by jim pomohli nejnáročnější období roku zvládnout.
 

DJ / klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz