Prezident

Zeman si do Lán pozval sociální demokraty. Sobotku ale ne

Volební prohru, budoucnost strany, koalice s hnutím ANO a také ustanovení Sněmovny. To všechno dnes rozebíral prezident Zeman se zástupci vedení sociální demokracie. Milan Chovanec a Jan Hamáček byli u prezidenta v Lánech více než hodinu a probírali také, kam by měla strana, kterou Zeman dříve vedl, směřovat.

Když se 26. října 2013 prezident Zeman sešel s částí vedení tehdy vítězné ČSSD, vešlo toto povolební setkání do dějin jako Lánská schůzka. I po letošních volbách se v Lánech sešel prezident jen s částí vedení sociální demokracie.


Okolnosti jsou ale naprosto rozdílné. Tehdy se jednání uskutečnilo jen pár hodin po volbách, potají a šlo o puč v sociální demokracii. Teď už je tři týdny po volbách.

Až šestí v pořadí přijeli na letní sídlo prezidenta v Lánech sociální demokraté. Strana získala jen sedm procent hlasů a s patnácti mandáty utrpěla největší porážku v novodobé historii.

K prezidentovi tentokrát dorazili dva sociální demokraté. Úřadující předseda strany Milan Chovanec a místopředseda Jan Hamáček. Na debatě s prezidentem chyběl Lubomír Zaorálek, který vedl sociální demokraty do voleb. Byl totiž pracovně v Bruselu.


Související obsah


S prezidentem prý oba politici probírali zejména ustavení sněmovny, budoucnost sociální demokracie v opozici i volební debakl. Nicméně první, co oba muži novinářům oznámili, aniž by se jich na to ptali, byl jejich dojem ze zdravotního stavu prezidenta.

"My jsme dnes s prezidentem poobědvali Já musím, že pan prezident je ve velmi dobré kondici a já osobně jsem neviděl nemocného muže," má jasno Milan Chovanec.

Prezident Zeman tento týden příjme v Lánech ještě vedení KDU-ČSL, STANu a také TOP09. Potom odlétá na pracovní cestu do Ruska a po návratu by chtěl jmenovat Andreje Babiše premiérem.

pez, František Bůžek, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz