Tisk

Budoucnost je tu: 3D tiskárny zvládnou funkční klouby i kosti

Budoucnost je tu: 3D tiskárny zvládnou funkční klouby i kosti
Zdroj: Profimedia

Ještě nedávno to znělo jako něco z vědeckofantastického filmu nebo knihy, teď je to ale realita, která může způsobit revoluci v lékařství. 3D tiskárny totiž dokáží vyrobit náhradní klouby, kosti nebo jiné části těl. A používají se už i v Česku.

Momentálně 3D tisk využívají především ortopedové. Nové tiskárny totiž dokáží vyrobit kloub, jehož pórovitý povrch je k neroznání od opravdové kosti, píše středeční MF DNES.

Tělo navíc takhle věrné kopie skutečných kloubů mnohem lépe přijímá, hojení je kratší a kloubní náhrada navíc déle vydrží.


"Čeští lékaři dosud touto metodou provedli zhruba 1800 náhrad kyčelního kloubu a 1260 náhrad kolenního kloubu," říká Pavel Růžička z katedry biomechaniky člověka při ČVUT v Praze.

Související obsah

Výhoda trojrozměrného tisku z titanového prášku je i v tom, že umožňuje vyrábět tvary, které jsou klasickým frézováním nedosažitelné.

"Tištěné" klouby využívají třeba lékaři v pražském Motole nebo ti v krajské nemocnici v Liberci. Tam nyní ještě vyvíjejí implantáty, které mají nahradit části lebky třeba po těžkých autonehodách.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz