Vláda

Opře se Babišova vláda o SPD a komunisty? Příští dny napoví!

Bude Andrej Babiš vládnout s tolerancí komunistů a SPD Tomia Okamury? Následující dny hodně napoví. Dnes zasedal výkonný výbor komunistů a zítra má pro změnu celostátní sněm SPD Tomia Okamury. Právě tyto strany společně hlasovaly například při ustavování nové sněmovny.

I přes spojení sil při některých hlasováních ve Sněmovně KSČM opakovaně odmítla pevnou spolupráci s hnutím ANO. "O nějaké podpoře vznikající vlády nemůže být řeč. Opakuji, že bude-li nejhůř, můžeme takovou vládu tolerovat," má jasno předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik.

O tom, jestli je nyní skutečně nejhůř, a komunisté by tak Babišovu menšinovou vládu mohli tolerovat, není ani po dnešku jasné. Výkonný výbor KSČM totiž tohle téma zatím neřešil - prý chce nejprve vidět programové prohlášení vlády.

Okamurova SPD se sejde až zítra. O podpoře menšinového kabinetu hnutí ANO se údajně ale bavit nebude - jasno má v této otázce už teď.

"Naše hnutí SPD nebude podporovat tuto menšinovou vládu, protože tato vláda neprosazuje náš program," hřímá lídr strany Tomio Okamura.


Související obsah

Podle politologů se ale obě strany tématu s velkou pravděpodobností věnují. "Je to pro oba subjekty naprosto zásadní strategické rozhodnutí, jestli si prosadí - a případně jaká témata - do programového prohlášení menšinové vlády Andreje Babiše," přemítá politolog Jan Kubáček.

Prezident Miloš Zeman se vládu Andreje Babiše chystá jmenovat příští týden ve středu. O vyslovení důvěry sem do Sněmovny ale nový premiér přijde žádat až po Novém roce. Prý proto, aby lidem nekazil Vánoce.

pez, Šimon Pilek, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz