Volby

Volba prezidenta v ohrožení? Podle expertů ji soud může zrušit

Volba prezidenta v ohrožení? Podle expertů ji soud může zrušit
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Podle odborníků může soud zrušit výsledky nadcházející prezidentské volby! Na vině má být rozhodnutí ministerstva vnitra, které umožnilo, aby jeden poslanec či senátor podpořili svým podpisem více kandidátů. Upozorňuje na to v úterním vydání deník MF Dnes.

Sporným rozhodnutím ministerstva vnitra, které umožnilo, aby jeden poslanec či senátor podpořili podpisem více kandidátů, se minulý týden zabýval Nejvyšší správní soud.

Na ten se obrátila neúspěšná uchazečka o nominaci Terezie Holovská. Soud dospěl k názoru, že nebyla oprávněná k tomu podat stížnost a tu zamítl.

V rozhodnutí ale soud dále uvedl, že podle jeho názoru má poslanec či senátor právo podpořit pouze jednoho kandidáta. Hned pět poslanců přitom podpořilo dokonce tři kandidáty - Petra Hanniga, Jiřího Hynka a Vratislava Kulhánka. Pokud by se škrtly duplicitní a triplicitní podpisy, měli by Hannig a Hynek 14 podpisů a Kulhánek dokonce jen 10. Žádný z nich by tak nominaci nezískal.

U senátních nominací soud zjistil, že jeden senátor podpořil současně Marka Hilšera a Mirka Topolánka. Zatímco Hilšer by i bez jeho podpisu měl potřebnou podporu 10 senátorů, Topolánkovi by jeden podpis chyběl.

Související obsah

Pokud by se Topolánek dostal do druhého kola nebo dokonce volby vyhrál, hrozí podle oslovených právníků, že by soud mohl volby zrušit. "Pokud by něm Nejvyšší správní soud po volbách stejný názor jako před volbami, tak to vypadá, že došlo k porušení volebního zákona," řekl deníku MF Dnes odborník na právo Jan Wintr.

Poukazuje přitom na loňské volby do Senátu, které na Mostecku soud zrušil a nechal opakovat, když je vyhrála Alena Dernerová, kterou hnutí Severočeši.cz z voleb stáhlo. Dernerová vyhrála i opakované hlasování, tentokrát v prvním kole.

Související obsah

Podle dalšího odborníka na právo Jana Kysely může volby zrušit také Ústavní soud. Napadnout regulérnost voleb by ale musel některý z neúspěšných kandidátů, který by argumentoval tím, že se do druhého kola na jeho úkor dostal kandidát, kterému účast ve volbách vůbec neměla být umožněna.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Volby

Důležité Události

Píše se na Deník.cz