Prezidentské volby 2018

Prezidentský průzkum: Zeman vítězí u voličů s nižším vzděláním

Podle průzkumu agentury STEM je nejpravděpodobnějším vítězem prvního kola Miloš Zeman. Volilo by ho přes 45 % lidí. Druhý by byl Jiří Drahoš, bývalý předseda Akademie věd. Mohl by získat necelých 30 % hlasů. Třetím nejsilnějším kandidátem je podle STEMu textař Michal Horáček s více než deseti procenty. Na čtvrté pozici by se umístil Pavel Fischer, ještě nedávno ředitel agentury STEM.

"Značná část lidí se rozhoduje na poslední chvíli na základě velmi mělké motivace a třeba jenom na základě takové těkavé emoce," řekl Jan Hartl, ředitel agentury STEM.

Pět a půl procenta hlasů přiřkl průzkum bývalému premiérovi Mirku topolánkovi. Pod 5 % pak mají lékař Marek Hilšer, manažer Vratislav Kulhánek, hudebník Petr Hannig a manažer Jiří Hynek. V porovnání s prosincovým průzkumem se pořadí kandidátů příliš nezměnila. Prohodili se jen Mirek Topolánek s Markem Hilšerem.

"Projevují se jenom dílčí změny, celkově lze říci, že situace je taková stabilní, ustálená," řekl Jan Hartl, ředitel agentury STEM. Agentura STEM také zjišťovala, jak lidé volí podle úrovně vzdělání. U těch, kteří mají základní školu a výuční list vítězí Miloš Zeman. Lidé s maturitou a vysokoškoláci by dali hlas Pavlu Fischerovi.

Související obsah

Když se podíváme na rozdělení voličů podle věku, tak podle STEMu u těch do 30 let vítězí Pavel Fischer. Lidé mezi třiceti a 44 roky by volili Michala Horáčka, Češi nad 45 let zase Miloše Zemana.

Podle analytiků jsou předvolební průzkumy k letošní volbě prezidenta méně proměnlivé, než ty před volbami v roce 2013. "Během posledního měsíce, srovnatelně s těmi našimi výzkumy, se například ztrojnásobil podíl příznivců Karla Schwarzenberga, na polovinu se snížil podíl příznivců Jana Fischera," řekl Jan Hartl, ředitel agentury STEM.


Na rozdíl od historicky první volby hlavy státu v České republice letos nekandiduje žádná žena. Pokud by měl jeden z kandidátů v prvním kole přes 50 % hlasů, stává se prezidentem a druhé kolo se tedy konat nebude.

Šimon Pilek/ ham, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz