Počasí

Teplý leden ještě neznačí jaro. Tuhé mrazy mohou přijít už brzy!

Teplý leden ještě neznačí jaro. Tuhé mrazy mohou přijít už brzy!

Pokud patříte mezi ty, kterým se nezamlouvá, že venku panuje spíše podzimní nebo jarní počasí, nemusíte zoufat. Velmi snadno se totiž může stát, že se ještě dočkáme spousty sněhu a tuhých mrazů.

Redakce TN.cz oslovila trojici meteorologů, aby vysvětlili, proč je letošní zima tak teplá a s minimem sněhu. Dva z nich si při popisu současné situace pomohli barvitými přirovnáními.


Dagmar Honsová doslova řekla, že nad Evropou se žení všichni čerti, mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák pro změnu výkyvy počasí přirovnal k rozbouřenému moři plnému vln.

Předpověď počasí:

 
Meteorolog David Prantl vysvětlil teplo a nedostatek sněhu v české krajině také jednoduše. "Momentálně k nám proudí teplý a vlhký vzduch ze Středomoří. Vlhkost se ovšem zachytí v Alpách, kde se přemění buď na sníh či déšť, podle nadmořské výšky. Husté sněžení ovšem zasáhlo oblasti nad 1800 metrů, což u nás ani nemáme," přibližuje Prantl z portál In-počasí.


Související obsah


Do Česka tak už dorazí jen suchý, teplý vzduch. "V následujících dnech se má mírně ochlazovat, ale opravdu jen o pár stupňů. Pokud nějaký sníh vůbec spadne, tak jen na horách," míní Prantl.


Teplo není jen v Česku, na mapě počasí v Evropě na následujících pět dní je jasně vidět, že abnormální teploty jsou i v jiných zemích:


S tímto odhadem souhlasí i Dvořák a Honsová. Ta zároveň upozorňuje, že teplé počasí nahrává chřipkové epidemii. Dvořák doplnil, že podle předpovědi se již brzy proudění vzduchu změní a teplý středomořský vzduch vystřídá o poznání chladnější proudění z Ruska.


"Ale i tak by ochlazení nemělo být nijak výrazné, teploty pod nulu klesnou jen minimálně. A i tento vzduch bude suchý, bez srážek," hatí naděje na sníh mluvčí ČHMÚ.


Podobně teplá zima podle něj byla na přelomu let 2006 a 2007, kdy sníh chyběl i na horách. "A protože globální oteplování je fakt, je možné, že na konci tohoto století budou takto teplé zimy zcela běžné a nikdo se nad nimi pozastavovat nebude," předvídá meteorolog.


Související obsah

Zároveň ovšem připomíná, že před pěti lety byl leden zpočátku také mnohem teplejší, než je dlouhodobý průměr, pak ale na několik týdnů výrazně přituhlo. "Dokonce to vypadalo, že padnou i absolutní teplotní minima, která mají hodnotu kolem mínus čtyřiceti dvou stupňů," dává Dvořák naději těm, kteří už nevěří, že se letos dočkají zasněžených ulic.

pez, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz