Prezidentské volby 2018

Češi v zahraničí za prezidenta chtějí Drahoše! Zeman propadl

Zatímco v Česku první kolo prezidentské volby s přehledem vyhrál Miloš Zeman, u Čechů v cizině propadl. V zahraničí zvítězil Jiří Drahoš s 45 procenty, následován Pavlem Fischerem. Zeman byl až pátý.

U zahraničních voličů v prvním kole jasně zvítězil bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Získal přes pět tisíc hlasů, což je asi 45 procent. Na druhé místo se s 20 procenty dostal bývalý diplomat a poradce Václava Havla Pavel Fischer.

Na třetím místě skončil u Čechů volících v cizině lékař Marek Hilšer, následován textařem a podnikatelem Michalem Horáčkem, který nedosáhl ani na deset procent. Až pátý zůstal současný prezident Miloš Zeman, který první kolo voleb celkově ovládl.

Bývalý premiér Mirek Topolánek získal 4,5 procenta, kandidát Realistů Jiří Hynek jedno procento. Bývalý šéf Škodovky Vratislav Kulhánek ani producent Petr Hannig se přes procentní hranici u voličů v cizině dostat nedokázali.

V Evropě byly výsledky podobné. Zajímavé je, že Drahoš zvítězil s téměř 41 procenty i v Rusku, druhý Zeman získal 25 procent hlasů. Na druhé místo se dokázal současný prezident dostat také v Africe a Asii. "Stříbrný" byl také v Číně.

V zahraničí byla také vyšší volební účast. K urnám přišlo více než 73 procent českých rodáků. V tuzemsku dosáhla volební účast téměř 62 procent, což je téměř stejně jako v prvním kole před pěti lety.

epa, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz