Prezident

Hrad vystavil korunovační klenoty veřejnosti. Prohlídka je zdarma

Všech sedm klíčníků v čele s prezidentem Milošem Zemanem se v pondělí sešlo, aby v katedrále sv. Víta odemklo komoru s korunovačními klenoty. Korunu, žezlo i jablko si bude moct veřejnost prohlédnout zdarma od 16. do 23. ledna ve Vladislavském sále Pražského hradu.

K odemčení Korunovační komnaty v katedrále sv. Víta je třeba, aby se sešlo všech sedm klíčníků z řad církve, zástupců hlavního města a státu. Nejvýše postaveným klíčníkem je přitom hlava státu - tedy prezident Miloš Zeman.

Klenoty si pak budou moct lidé prohlédnout ve Vladislavském sále Pražského hradu, kde budou k dipozici celkem osm dní. Výstava se tentokrát uskuteční v rámci oslav 100. výročí vzniku Československa a 25. výročí založení České republiky. 

Kromě Zemana mají klíče premiér Andrej Babiš, předseda Senátu Milan Štěch, předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček, kardinál Dominik Duka, primátorka Prahy Adriana Krnáčová a děkan Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze Ondřej Pávek.

Související obsah

Lidé stále vzpomínají na ceremoniál z roku 2013, kdy prezident Miloš Zeman viditelně zavrávovoral. Hlava státu se tehdy vyjádřila v tom smyslu, že šlo o dozvuky několikadenní virózy. Podle ostatních klíčníků ale měla Zemanova vrávoravá chůze úplně jiný důvod. Například bývalá šéfka Poslanecké sněmovny narovinu řekla, že ze Zemana byl cítit alkohol.

Záběry si můžete připomenout zde:

České korunovační klenoty symbolizují moc českých vladařů. Celek tvoří Svatováclavská koruna, žezlo, jablko, poduška pod korunu nebo třeba korunovační plášť. Svatováclavskou korunu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svou korunovaci českým králem.

lud, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz