Prezident

Názor voličů před 2. kolem: Zeman se vyzná, Drahoš je zodpovědný!

Do druhého kola prezidentských voleb zbývá méně než týden a lidé tak mají poslední dny na to, aby se rozhodli, který z kandidátů by se měl postavit do čela státu. Velkou váhu při hlasování budou mít i vlastnosti obou kandidátů. A jaké jsou podle voličů největší plusy a minusy Miloše Zemana a Jiřího Drahoše? TV Nova si nechala udělat průzkum od agentury STEM.

O současném prezidentovi si podle průzkumu agentury STEM většina voličů myslí, že se vyzná v politice, má silnou osobnost, je inteligentní a umí se přesně vyjadřovat. "Znají i to, že je politik ostrých loktů a často i ostrovtipu, je to člověk, který si rád vytváří své mantinely a rád vystupuje proti politikům všeho druhu... Zároveň je jako člověk, který je schopen pro bonmot a svou představu udělat cokoliv, rád využívá slovní pyrotechniku, někdy ne často ani v důstojných a vhodných příležitostech," vysvětlil politolog Jan Kubáček.

O Jiřím Drahošovi, bývalém předsedovi Akademie věd, se nejvíce lidí domnívá, že je reprezentativní, sympatický, důvěryhodný a zodpovědný. "Pro lidi nemá příliš charismatu, není člověk, který by hledal shodu tím, že politiky nutí ke shodě, přivádí je ke stolu, ale spíš je člověk, který vyčkává, co bude. Zároveň je pro mnohé spíše člověkem velmi gentlemanským, vyznávajícím kultivovanost v politice, ale zároveň člověk bez názoru, stále neznají jeho podhoubí, stále neznají jeho autentické ano a ne," zhodnotil Kubáček.

Související obsah

Podle politologů bude druhé kolo prezidentských voleb soubojem dvou různých přístupů k politice, kdy na jedné straně stojí razantní politik a na straně druhé člověk, který spíše vyčkává, s jakým návrhem řešení přijdou ostatní politici.

"Je to do značné míry souboj mezi vyhraněným politikem, politickým matadorem a politikem v podstatě z přesvědčení a souboj nejvyššího úředníka, takového německého, rakouského ražení, který spíš bude hledat shodu, kompromis, bude spíše čekat, jak se politici rozhodnou," dodal Kubáček.

Veronika Polášková / lud, TN.cz

K tématu Prezident

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz