Prezidentské volby 2018

'Jako by seděl u očaře!' Tohle řekli kandidáti o debatě se Zemanem

'Jako by seděl u očaře!' Tohle řekli kandidáti o debatě se Zemanem
Zdroj: TN.cz

Do debaty prezidentských kandidátů na TV Nova dorazil jen Miloš Zeman. Jiří Drahoš pozvání odmítl a vyrazil diskutovat s voliči na východ republiky. Co o Zemanově vystoupení soudí neúspěšní kandidáti? Jak by argumentovali oni? A neměl podle nich přece jen Drahoš dorazit?

Prezident Miloš Zeman se před prvním kolem prezidentských voleb odmítal účastnit debat s dalšími kandidáty na Hrad. Poté ale změnil názor a přijal pozvání do čtyř televizních debat včetně té na TV Nova.

Další kandidát, který postoupil do druhého kola, Jiří Drahoš naopak odmítl. S moderátorem Reyem Korantengem tak v neděli večer diskutoval jen Zeman. I přesto se redakce TN.cz rozhodla bývalého předsedu Akademie věd oslovit a požádat o reakci na debatu.

"K debatě s Milošem Zemanem na TV Nova se nebudeme vyjadřovat," odpověděla za Jiřího Drahoše jeho mluvčí Kateřina Procházková. Tři kandidáti, kteří zůstali "za branami" druhého kola, však debatu sledovali a rozhodli se vyjádřit svůj názor.

Textař a podnikatel Michal Horáček, který v prvním kole skončil na čtvrtém místě, sdělil voličům svůj názor na facebooku. "Miloš Zeman po celou hodinu používal krátké, srozumitelné věty. Krok za krokem budoval dojem státníka, politika oddaného principům a současně vnímavého k hlasu lidu. Všechno nepříjemné odbyl jako bzučení mouchy. A rozhodně nepůsobil jako člověk v posledním tažení. Naopak, byl ve formě," uvedl Horáček.

Související obsah

Zároveň ale hudebník zdůraznil, že věří v připravenost Jiřího Drahoše na další debaty. "Ve dvou nadcházejících debatách čeká Jiřího Drahoše opravdu velká zkouška. Právě v nich se může, vzhledem k vyrovnanosti preferencí obou kandidátů, o příštím prezidentovi rozhodnout," myslí si Horáček.

Také bývalý diplomat Pavel Fischer, který v prvním kole získal přes deset procent a umístil se třetí, diskuzi pozorně sledoval. "Dokázal debatu převrátit ve svůj prospěch," ocenil Zemana. Zároveň ale něco vytkl. "Například chybně argumentoval v otázce bezpečnostních prověrek. Příslušný zákon je v platnosti teprve od roku 1998, takže kancléři nemohli podobnou prověrku před tím mít. Ale nepřesnosti tam bylo více," narážel Fischer na dotaz ohledně prověrky kancléře Vratislava Mynáře.

A okomentoval také moment, kdy prezident na moderátora mrknul jednou každým okem. Chtěl tak dokázat, že nemá neurologickou vadu, jak o něm údajně šíří lékař Martin Jan Stránský. "Zaujalo mě, že chvíli jednal, jako by snad seděl v ordinaci u očního lékaře. To nebylo nutné. A přišlo mi škoda, ze sedí ve studiu sám, přestože do druhého kola postoupil i další kandidát," prohlásil Fischer.

Související obsah

K debatě na TV Nova se vyjádřil také pátý z prvního kola prezidentských voleb Marek Hilšer. "Pořad jsem sledoval částečně, byl jsem zrovna na cestě autem. Vracel jsem se z akce v Ostravě, ze setkání voličů spolu s Michalem Horáčkem, Jiřím Drahošem, Marií Rottrovou a dalšími," sdělil lékař.

Zeman podle Hilšera neřekl nic nového, opakuje prý řadu samolibých frází. "Absolutně chyběla jakkákoliv vize budoucnosti. Nedal občanům žádnou naději ani plán do následujících let. Spousta argumentů, které řekl, byla velice mělkých," kritizoval Hilšer. Zmínil také Zemanova mylná tvrzení o kompetencích prezidenta.

Hilšer se za Drahoše postavil i v otázce absence v debatě. "Jiří Drahoš věnoval svůj čas setkání s občany ČR, protože narozdíl od Miloše Zemana musí republiku objíždět za své peníze. Miloš Zeman původně žádné debaty nepřipouštěl, pak řekl že půjde maximálně do dvou. Pak však spolu s panem Ovčáčkem přišel s nápadem jít do čtyř debat. Tak kolik jich vlastně chce? Pokud Miloš Zeman tak rád diskutuje, mohl věnovat svůj čas debatám s ostatními kandidáty před prvním kolem," uvedl Hilšer.

Související obsah

Všichni tři neúspěšní kandidáti vyjádřili do druhého kola podporu Jiřímu Drahošovi. Horáček a Hilšer navíc vyzvali své voliče, aby pro něj také hlasovali, a připojili se k němu v některých debatách s občany.

Celou debatu s prezidentem Zemanem můžete zhlédnout zde:

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Cesta na Hrad: Koho nejvíce zaujal Miloš Zeman? Budete překvapeni!

Drama ve volební místnosti: Polonahá žena zaútočila na Zemana! VIDEO

epa, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz