Jiří Drahoš

Který z nich je milionář? Drahoš a Zeman se pochlubili majetkem!

Který z nich je milionář? Drahoš a Zeman se pochlubili majetkem!
Zdroj: TN.cz

Téměř půlmilionový plat čeká na toho z kandidátů, který o víkendu vyhraje druhé kolo prezidentských voleb. Jak na tom vlastně současný prezident Miloš Zeman a jeho vyzyvatel Jiří Drahoš jsou s penězi? A jaký majetek jim říká pane?

Funkce prezidenta není z hlediska financí vůbec špatná. Jeho měsíční plat je 252 tisíc korun, k tomu dostává dalších 235 tisíc jako náhradu na reprezentaci. Současný prezident Miloš Zeman v počátcích svého mandátů dával třetinu platu na umoření státního dluhu, později se rozhodl peníze přesměrovat do Fondu ohrožených dětí.

Miloš Zeman se už dříve nechal slyšet, že je spořivý a neutrácí. Našetřeno prý má 12 milionů korun, ještě před rokem tvrdil, že je to minimálně 10 milionů. Až skončí ve funkci prezidenta, chce za peníze pro sebe a svou ženu koupit domek se zahrádkou. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček pro Radiožurnál uvedl, že jde o celoživotní úspory. Část z nich prý získal prodejem svých úspěšných knih.

Související obsah

Před svým nástupem do úřadu žil Zeman s rodinou v pronajatém bytě v pražských Stodůlkách, nyní bydlí v Lumbeho vile nedaleko Pražského hradu. Je vlastníkem části chalupy v Novém Veselí na Vysočině, kam velmi rád jezdí na dovolenou. Ve staré tvrzi mu patří dvě místnosti.

To Drahoš je na tom v porovnání s úsporami, která má Zeman, o poznání hůř. Na rozdíl od něj ale vlastní byt a celou chatu. "Můj příjem z důchodového zajištění, protože jsem vlastně pracující důchodce, je 35 tisíc korun. A kromě toho mám 5000 korun za poradenskou činnost v čele Akademie věd," uvedl koncem loňského roku Drahoš pro TN.cz. Od nového roku se ale důchody zvedaly a Drahoš si ještě asi o tisícovku polepšil. Své celoživotní úspory odhadl pro Deník.cz na dva miliony korun.

Související obsah

Jiří Drahoš bydlí s manželkou v pražských Lysolajích. "Disponujeme, a říkám disponujeme, protože ho máme s manželkou, bytem v bytovém domě, 4+1, pak máme chatu nedaleko Kamýku nad Vltavou, kterou jsme si vlastníma rukama dostavěli, a máme 6 let staré auto, Hondu CRV," vyjmenoval Drahoš.

mom, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz