Prezidentské volby 2018

Kolik dali kandidáti za kampaň? Drahoš i Zeman zveřejnili dary!

Kolik dali kandidáti za kampaň? Drahoš i Zeman zveřejnili dary!
Zdroj: TN.cz

Kandidáti na prezidenta zveřejnili nefinanční i finanční dary, které dostali na volební kampaň. Miloš Zeman financování vyčíslil na 26,5 milionu korun, Jiří Drahoš dostal téměř 50 milionů, což je zákonný limit.

Současný prezident Miloš Zeman před prvním kolem prezidentských voleb tvrdil, že kampaň nevede. Billboardy, letáky či reklamu v denících za něj ale zaplatili jeho příznivci, především spolek Přátelé Miloše Zemana. Jeho členem jsou i poradce Martin Nejedlý nebo kancléř Vratislav Mynář.

Dary a pomoc spolupracovníků před prvním kolem Zeman vyčíslil na 17 milionů korun, před druhým kolem spočítal finanční dary na pět milionů. Na transparentním účtu mu zůstalo 4,5 milionu korun, které ale nevyužil.

Nejvíce dali Zemanovi příznivci za venkovní velkoplošnou inzerci. Přátelé Miloše Zemana zaplatili také za tisk a rozeslání letáků, které vyvolaly vlnu nevole. Protikandidáta totiž nařkly z podpory migrace, proti čemuž se ohradil i sám Drahoš.

Kritice čelí Zeman i kvůli netrasparentnosti kampaně - není možné dohledat, kdo přesně spolku nebo Straně práv občanů peníze na inzerci a billboardy poskytl.

Související obsah

Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš vyčerpal téměř 50 milionů korun, které jako limit na kampaň stanovuje zákon. Od dárců dostal asi 46,7 milionu korun, na bezúplatném plnění 3,2 milionu.

Drahoš musel vyúčtovat také reklamní plochy, které mu po prvním kole prezidentských voleb poskytl protikandidát Michal Horáček. Pomoc textaře vyčíslil asi na 614 tisíc korun. Na druhé kolo dostal Drahoš asi 14 milionů.

Prezidentští kandidáti museli zveřejnit všechny dary do pondělní půlnoci. Udělali tak na svých webových stránkách. Celkové vyúčtování musí poskytnout na jaře.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz