Prezidentské volby 2018

Voliči, zbystřete! Ve druhém kole se volí prezident trochu jinak

Druhé kolo prezidentských voleb má oproti tomu předchozímu mírné odlišnosti. Obálky s hlasovacími lístky voličům nechodí domů, ale dostanou je přímo ve volební místnosti.

Při vstupu do volební místnosti musí každý volič okrskové komisi prokázat svou totožnost občanským průkazem, cestovním, diplomatickým nebo služebním pasem. Pakliže se volič neprokáže, nebude mu umožněno volit.

Potom dostane každý volič od komise úřední obálku s razítkem obce a volební lístky. Vložit hlasovací lístek do označené úřední obálky musí za plentou a uzavřenou obálku následně hodit před komisí do volební urny.

Pokud nebude hlasovací lístek vhozen do urny v úřední obálce, bude považován za neplatný. Stejně tak v případě, že bude při vhození v obálce více hlasovacích lístků nebo bude lístek potrhaný. Jestliže je přeložený nebo pomačkaný, pak je lístek platný za předpokladu, že údaje na něm jsou čitelné.

Při volbě v druhém kole mohou lidé, kteří se nacházejí mimo své trvalé bydliště, využít voličský průkaz s označením pro druhé kolo.

Ten se předkládá spolu s dokladem totožnosti po příchodu do volební místnosti, komise si ho pak ponechá a přiloží k seznamu voličů. Ten kdo voličský průkaz má, musí si ho vzít, i když nakonec změnil plány a volí v místě svého trvalého bydliště. 

mom/Dominika Janochová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz