Český statistický úřad

Odborníci řekli, kolika let máme šanci se dožít. Pro Čechy je to zlé

Odborníci řekli, kolika let máme šanci se dožít. Pro Čechy je to zlé
Zdroj: Thinkstockphotos

Český národ patří v porovnání s ostatními evropskými zeměmi k těm mladším. Naše populace také stárne pomaleji než v okolních státech. Špatnou zprávou ale je, že oproti jiným zemím máme podstatně nižší naději dožití. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Nejstarší obyvatelstvo je v Německu. Mediánový věk (tedy že přesně polovina populace je mladší a polovina starší) tam dosahuje 45,8 let. Naopak nejmladší je turecká populace, kde je mediánový věk 36,1 let. O trochu mladší obyvatele než v Německu mají v Itálii (45,5 let).

K zemím, kde je větší podíl staršího obyvatelstva (43 - 44 let), patří ještě Portugalsko, Řecko, Bulharsko, Lichtenštejnsko, Slovinsko, Srbsko, Litva, Chorvatsko a Rakousko. "Všimněme si, že je tu zastoupeno hodně jihoevropských zemí. O těchto zemích je známo, že se zde lidé dožívají vysokého věku. Samozřejmě záleží také na demografickém složení obyvatelstva, jaký je počet dětí a jak jsou zastoupeny další složky obyvatelstva," vysvětluje ČSÚ.

Mezi mladší populace patří také Irsko, Albánie, Kypr, Makedonie a Černá Hora. To jsou země, kde mediánový věk nepřesahuje 39 let. Česko s hodnotou 41,5 let se spolu s Maďarskem, Estonskem, Dánskem, Belgií a Rumunskem nachází někde uprostřed.

Ne všechny státy ale stárnou stejně rychle. Nejvíc zestárli od roku 2000 do roku 2016 Litevci, těm se mediánový věk prodloužil o 7,3 let. Podobně jsou na tom také Lichtenštejnci či Rumuni. Naopak nejméně zestárli Švédové, o pouhých 1,6 let. Češi spolu s Iry zestárli o 4,2 let. Zajímavé je, že například Turkové, kteří mají nejnižší mediánový věk, stárnou stejným tempem jako Němci – přibližně o 6 let.

Související obsah

O poznání hůře jsou na tom Češi se střední délkou života (neboli nadějí na dožití). Ta nám říká, kolik let v průměru ještě člověk prožije, pokud by po zbytek jeho života byla úmrtnost stejná jako v roce, kdy se narodil. Jinými slovy kolika let se nejspíš právě narozený člověk dožije.

Související obsah

Tam jsme na tom dokonce ještě hůř, než je celoevropský průměr. Střední délka života žen je v Česku 82 let, v Evropě je to v průměru 83,6 let. Pro muže máme ještě horší zprávu, naději na dožití mají jen 75,8 let, evropský průměr je oproti tomu 78,1 let. 

 

Na Islandu je naděje dožití při narození u mužů 81,3 let, zatímco v Lotyšsku je střední délka života pouze 69,1 let. Nevalné vyhlídky mají také slovenští muži, kteří se v průměru dožívají 73,3 let. Naděje dožití žen se pohybuje od 86,2 let ve Španělsku po 77,5 let v Makedonii.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

PŘEKVAPIVÉ: Podle vzrůstu se dá předpovědět délka vašeho života! Vyšší lidé jsou v ohrožení

TEST: Tento zvuk slyší pouze lidé mladší 25 let

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz