Uprchlíci

V kamionech vezli řidiči 35 uprchlíků. Soudy rozhodly o vazbě

Soudy v Plzni a Tachově uvalily vazbu na čtyři cizince, kteří přes naše území převáželi do Německa ilegální migranty. Ve dvou kamionech bylo 35 lidí včetně 11 dětí. Policisté je zadrželi v noci z pátku na sobotu na dálnici D5.

Zadržení pašeráci svou vinu stále popírají. Policisté je ale přistihli za volantem kamionů při převozu migrantů do Německa. V pondělí stáli po dvojicích, které se v řízení dvou kamionů střídaly, u soudu v Tachově a v Plzni.

Soudkyně z Tachova se rozhodla na cizince vazbu uvalit. Jinak by se podle ní mohli vyhýbat soudnímu procesu a trestu. Hrozí jim až 5leté vězení. "Doznání tam ve smyslu trestního řádu není. To rozhodně mohu říci," dodala soudkyně Michaela Řezníčková.

Další dva cizince o pár hodin později poslal do vazby i soud v Plzni. "Mohli by v trestné činnosti pokračovat, neboť obdobná trestná činnost byla zjištěna i orgány Spolkové republiky Německo," vysvětlil soudce Josef Miller.

Byli to právě němečtí policisté, kteří českým kolegům dali konkrétní tip na kamiony s rumunskými registračními značkami. Uprchlíci z blízkovýchodního státu byli v nákladovém prostoru mezi krabicemi s nábytkem.

Související obsah

Běženci se často vydají z posledního a zadluží se. Konkrétně za tuto cestu kamionem z Rumunska sem do Německa mohli chtít pašeráci podle odhadů organizace zabývající se migrací až kolem tři tisíc eur za osobu.

Jak vyplývá ze statistik cizinecké policie, počty migrantů, které se pašeráci snaží dostat přes naše území od roku 2015, kdy migrační krize kulminovala, v posledních letech klesají. Před třemi lety policisté zadrželi přes 2 tisíce běženců, v loňském roce 172. O víkendu zadržené uprchlíky z Plzeňska už policisté rozvezli do táborů pro běžence v Jezové u Bělé pod Bezdězem a Balkové.

pez, František Nyklas, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz