Klamání

Tyto potraviny se nejčastěji falšují! Dávejte pozor, varují inspektoři

Med, olej a také maso. To jsou podle inspektorů nejčastěji falšované potraviny. Med se míchá s cukrem, olej se například vydává za extra panenský a do masa se píchá voda nebo se prodává zmrzlé i s ledem. Právě takové mořské ryby objevila inspekce v Novém Jičíně.

V mražených filetech aljašské tresky bylo místo 65 procent masa pouze 25 - zbytek tvořila voda a sůl jako stabilizátor. Podle inspekce se jednalo o závažný případ klamání spotřebitele. S prodejcem bylo zahájeno správní řízení a pravděpodobně dostane pokutu.

"V loňském roce nevyhovujícím výsledkem skončil přibližně každý pátý vzorek ryby, hodnocený potravinářskou inspekcí," informoval mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Pavel Kopřiva.

I med často nevyhovuje kontrolám. "Nejsnáze se falšuje ten asi nejvíce žádaný - to znamená med, který je tekutý a má takovou tmavě hnědou barvu," uvedl výzkumník Ústavu konzervace potravin na VŠCHT Jan Pivoňka.

"Inspekce odebírá každý rok přibližně stovku vzorků medů a pravidelně nevyhoví přibližně 50 procent," doplnil Kopřiva. Dalším prohřeškem některých výrobců je nepovolené přidávání cukrů. Med je podle zákona jednosložková potravina - pokud se tedy do něj něco přidá, jde o falšování.

Související obsah

Problémy s falšováním medu jsou podle odborníků celkem časté. Naposledy zjistili, že prodávaný lipový med lipový vůbec nebyl.

V případě olejů kontroly většinou odhalily pochybení v jejich zařazení. Týkalo se to hlavně olivových olejů, které byly označované jako extra panenské, přitom se ale jednalo o kategorie nižší. "Přibližně třicet procent hodnocených vzorků nevyhoví," říká Kopřiva.

"Řada spotřebitelů nedokáže rozlišit, zda ten olej chutná tak, jak má," dodal Pivoňka. A problém může být i v popisku výrobku. Etiketa mnohdy neodpovídá tomu, co je uvnitř obalu. V tom případě jde o klamání spotřebitele. Pokud inspekce objeví falšovaný produkt, výrobce dostane pokutu a výrobek musí z regálů pryč.

Klára Pospíšilová/epa, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz