Důchodci

Sto tisíc důchodů posílá Česko do zahraničí! Nejvíce jde k sousedům

Sto tisíc důchodů posílá Česko do zahraničí! Nejvíce jde k sousedům
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Bezmála sto tisíc důchodů vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení do zahraničí. České důchody míří do zemí po celém světě, včetně těch exotických. Nejčastěji peníze putují do sousedních států.

Nejvíce příjemců českého důchodu v zahraničí žilo v loňském roce na Slovensku, celkem jich bylo 32 tisíc. V Německu pobíralo důchod z Česka 19 tisíc lidí a v Polsku 15 tisíc. Do Kanady, Švýcarska, USA, Rakouska, Austrálie, Bulharska, Řecka a Švédska byl český důchod posílán řádově tisícům příjemců. Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

České důchody ale mířily také do exotických zemí. "Do exotických států jako jsou například Seychely, Madagaskar, Maroko, Alžír, Egypt, Peru či Dominikánská republika byl počet vyplácených důchodů v řádu jednotek," uvádí ČSSZ na svých stránkách.

Počet příjemců českých důchodů v cizině stále roste. "V porovnání s obdobím před sedmi lety se zvýšil o více než 33 tisíc, což představuje nárůst o 56 %," vysvětluje ČSSZ. Člověk, který požaduje vyplácení českého důchodu na účet do zahraničí, musí pravidelně předkládat tzv. potvrzení o žití.

Související obsah

Důchod je mu na účet vyplácen zpětně podle toho, kdy ČSSZ potvrzení obdrží. "Např. zašle-li ho klient dvakrát ročně, je výplata důchodu za zpětné období provedena rovněž dvakrát ročně," vysvětluje ČSSZ. Jinak to platí v případě výplaty šekem.

Specifická je výplata důchodu na Slovensko - tam je možné penzi vyplácet pouze na účet. Důchody jsou na účty klientů vypláceny měsíčně, s tím, že potvrzení musí předkládat pravidelně 4x ročně. Také do Polska jsou výplaty důchodů zajišťovány měsíčně, nikoliv však na účty, ale na adresy, a bez předkládání dokladů o žití. Výplata na adresu (šekem) do ostatních států je prováděna čtvrtletně a potvrzení o žití zasílají v tomto případě příjemci důchodu ČSSZ 1x za rok.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Muž postřelil v mexickém hotelu tři Kanaďany, jeden zemřel

Spor mezi hotelovými hosty v mexickém letovisku na karibském pobřeží nedaleko Cancúnu vyvrcholil střelbou. Tři kanadští turisté skončili v nemocnici, kde jeden z nich zemřel. Střelec je na útěku a hledá ho policie. Důvod hádky zatím strážci zákona nezveřejnili.

Krátká zpráva

Japonsko zasáhlo silné zemětřesení

Jihozápad Japonska zasáhlo zemětřesení o síle 6,6 stupně, informovala agentura Kjódó. Epicentrum zemětřesení se nacházelo u nejjižnějšího ze čtyř hlavních japonských ostrovů, tedy Kjúšú. Na několika místech popraskalo vodovodní potrubí a objevily se i problémy s výpadky elektřiny. Žádné oběti na životech hlášené nejsou.

Píše se na Deník.cz