MH17

Pilot, který podle Rusů sestřelil malajsijský boeing, se zabil

Pilot, který podle Rusů sestřelil malajsijský boeing, se zabil
Zdroj: Profimedia

V neděli se ve svém bytě v jihoukrajinském městě Mykolajiv zastřelil devětadvacetiletý bývalý důstojník ukrajinského letectva Vladyslav Vološyn. Rusové jej v roce 2014 obviňovali, že to byl právě on, kdo v bitevníku SU-25 sestřelil let MH17 společnosti Malaysia Airlines. Vološyn obvinění odmítal.

Vološyn byl doma se svou rodinou. Když jeho manželka uslyšela výstřel, zavolala záchranáře. Při jejich příjezdu ještě bývalý důstojník letectva ještě žil, zemřel ale po převozu do nemocnice. Podle policie se střelil poloautomatickou pistolí Makarov bez sériového čísla. Tu policisté poslali na balistiku, uvedl list Kyiv Post.

Rodák z oblasti Luhansku, kde probíhají boje s proruskými separatisty, sloužil u 299. taktické letecké brigády na letecké základně Kulbakino v Mykolajivské oblasti. Během bojů se separatisty absolvoval celkem 33 bojových letů ve stroji Su-25 určeném pro podporu pozemních jednotek.

Ukrajinská média připomínají jeho roli v bitvě o Ilovajsk, kde společně s dalšími bitevníky pomáhal Vološyn prolomit ukrajinským vojákům obklíčení. Jeho letoun byl při tom sestřelen. Vološyn se dva dny skrýval v jednom z domů v nedaleké vesnici, pak v civilním oblečení přešel přes stanoviště hlídaná proruskými separatisty a dostal se do vojenské nemocnice.

Na konci roku 2014 byl proruskými médii Vološyn obviněn, že to byl právě on, kdo sestřelil letoun malajsijských aerolinií MH17 letící z Amsterdamu do Kuala Lumpuru. V boeingu 777 zahynulo 298 lidí. Podle oficiálních závěrů vyšetřování ale letoun sestřelila protiletadlová raketa BUK odpálená separatisty.

Vološyn obvinění odmítal. Za pravdu mu dávali i odborníci na vojenství. Bitevník Su-25 totiž nemůže operovat ve výškách, ve kterých se pohyboval malajsijský boeing.

Od letectva odešel Vološyn v roce 2017. Na konci roku byl jmenován ředitelem letiště v Mykolajevě. Místní investigativní novinář v lednu odhalil, že zástupci místní samosprávy tlačili Vološyna, aby podepsal zakázky, které ze své pozice schválit nesměl.

Související obsah

Novinář zveřejnil i záznamy soukromé konverzace mezi Vološynem a jeho blízkým přítelem, kterému se svěřoval, že chtěl rezignovat, protože porušil zákony a uvažoval o sebevraždě. Podle rodiny a přátel trpěl depresemi. Případ prošetřuje policie.
 

vbo, TN.cz

K tématu MH17

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz