Vesnice

Starousedlíci válčí s "náplavami". Někde lidi kastují i radnice

Teď se podíváme na problém, který v poslední době řeší hlavně obce u větších měst - takzvané satelity. Stěhuje se tam totiž stále více nových lidí a starousedlíci z toho zrovna moc nadšení nejsou.

V některých obcích už ale řešení našli. Vrátili na vesnici společenský život. A tancovačky, plesy a další akce daly lidi zase dohromady. Přesně tak, jak to doporučují sociologové.

Navzájem o sobě mluví hanlivě, říkají si náplavo, přivandrovalče, vesničane, burane. Přitom právě noví lidé do vesnice přinášejí peníze, které umožní další její rozvoj.

V Dolních Chabrech dělí na starousedlíky a naplaveninu dokonce i místní radnice. V letáku, který zve na chystané oslavy ve vsi se píše: Přijďte si vyčistit hlavu, otevřít srdce, podat si ruce, bez ohledu na původ - starousedlíci nebo naplaveniny!

Jak to autor článku a zároveň radní Dolních Chaber s tou naplaveninou myslel, na kameru říct nechtěl, je ale přesvědčen, že vztahy v obci jsou dobré.


Související obsah

Kolem Prahy tenhle problém řeší prakticky všechny obce. Do satelitů se přistěhovali noví lidé. Například v Jesenici se za posledních 10 let počet obyvatel zdvojnásobil.

Jako problém to vidí i odborníci. Lékem jsou podle nich spolky, kulturní nebo společenské či sportovní akce. Někde už to pochopili. Pořádají bály, masopusty, vzrůstá i počet ochotnických spolků.

Jesenická radnice si teď nechala vypracovat průzkum veřejného mínění - chce zjistit, co by obyvatelé sami v obci uvítali.

pez, Jana Schillerová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz