Lukáš Nečesaný

Nečesanému zrušili osvobozující rozsudek, z neobvyklého důvodu

Nečesanému zrušili osvobozující rozsudek, z neobvyklého důvodu
Zdroj: ČTK

Vrchní soud v Praze zrušil rozsudek královéhradeckého krajského soudu, který osvobodil Lukáše Nečesaného obviněného pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích. Vrchní soud tomu krajskému vyčetl, že se příliš řídil stanoviskem Nejvyššího soudu.

Lukáše Nečesaného v Hradci Králové soudili už čtyřikrát. Dvakrát dostal 16 let, potřetí 13 let a teď, když Nejvyšší soud rozsudek opět zrušil a tentokrát také nařídil, aby se případem zabýval jiný senát, si Nečesaný poprvé vyslechl osvobozující rozsudek. Ten ale po intervenci Vrchního soudu v Praze, kam se odvolala státní zástupkyně, neplatí.

Soudce Vrchního soudu Jiří Lněnička v úvodu odůvodnění rozsudku, které má redakce TN.cz k dispozici, shrnuje, že Krajský soud v obsáhlém odůvodnění popsal důkazy, na jejichž základě rozhodl.

"Méně pozorný čtenář by se mohl domnívat, že se jedná o přesvědčivé, jasné a brilantní zhodnocení důkazní situace," podle Lněničky tomu ale tak není, protože některé úvahy nalézacího soudu jsou v příkrém rozporu.

Soudce Krajského soudu Miroslav Mjartan totiž v odůvodnění rozsudku napsal, že ho Nejvyšší soud ve svém rozhodnutí zavázal svým právním názorem, který musel respektovat, i kdyby s ním nesouhlasil. To ale podle Vrchního soudu není pravda. Pokyny k hodnocení důkazů od Nejvyššího soudu nejsou podle Lněničky pro soud I. instance závazné.

Související obsah

Krajský soud by tak měl znovu provést hodnocení důkazů, tentokrát bez toho, aby se nechal omezovat "nezávazným právním názorem Nejvyššího soudu" a poté má o věci znovu rozhodnout.

"V této souvislosti však nelze než upozornit na to, že tyto pokyny naprosto kopírují předchozí odvolací námitky obžalovaného, což jejich úroveň poněkud degraduje," kritizoval Lněnička závěry Nejvyššího soudu.

Soudce byl kritický i k práci státní zástupkyně, respektive k jejímu odvolání. Zamítl její námitku, že v Hradci Králové se nedostatečně vypořádaly s důkazy. "Je poněkud nefér, aby poté, kdy rozhodnutí neodpovídá představám odvolatele, byla namítaná domnělá procesní chyba na samém počátku hlavního líčení," píše soudce. Státní zástupkyně se podle něj měla ozvat už v soudní síni.

Při novém líčení by se měl soud lépe vypořádat s otázku, zda skutečně ze strany policie došlo k manipulaci s důkazy, jak tvrdila Nečesaného obhajoba. Vrchní soud také zdůraznil, že kroky blízkých Lukáše Nečesaného, konkrétně dopis jeho prarodičů poškozené kadeřnici a svědecké výpovědi v jeho prospěch, působily jako manipulace.

Kadeřnici Ludmilu B. napadli 21. 2. 2013. Pachatel ji udeřil neznámým předmětem do hlavy. Žena útok přežila, později označila za pachatele Nečesaného. Jeho obhájci napadali způsob, jakým ze zraněné ženy policisté identifikaci údajného pachatele dostali. Lukáš Nečesaný dvakrát nastoupil do vězení, dvakrát v jeho prospěch zasáhl Nejvyšší soud.

Reportáž o rozhodnutí Vrchního soudu:

vbo, TN.cz

K tématu Lukáš Nečesaný

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz