Včely

Zákaz pesticidů, které zabíjí včely! Česko v EU hlasovalo proti

Zákaz pesticidů, které zabíjí včely! Česko v EU hlasovalo proti
Zdroj: Thinkstockphotos

Evropská unie zakázala tři pesticidy, které podle vědců škodí včelám. Nesmějí se používat na venkovních zemědělských plochách, dohodly se členské státy. Česko hlasovalo proti, požadovalo totiž výjimku pro cukrovou řepu. Zákaz musí ještě schválit Evropská komise.

Zákaz se dotkne tří látek ze skupiny tzv. neonikotinoidů (klothianidinu, thiamethoxamu a imidaklopridu) a bude platit pro venkovní plochy. Ve sklenících se tedy budou moci zmíněné pesticidy používat i nadále, píše portál New Scientist.

Neonikotinoidy napadají podle vědců nervový systém hmyzu, mohou je ochromit i zabít. Na populaci včel mají postřiky s těmito látkami také dlouhodobý vliv, jak prokázalo několik studií. Částečně byly zakázány už v roce 2013, nyní úplně.

Proti zákazu hlasovalo Česko, Dánsko, Rumunsko a Maďarsko. České ministerstvo zemědělství uvedlo, že požadovalo udělení výjimky pro pěstování cukrové řepy. Neexistuje prý žádná adekvátní náhrada, a tak může být ohrožena úroda.

Související obsah

Včely mají v přírodě velký význam. Opylovávají desítky tisíc druhů rostlin, včetně významných zemědělských plodin. Zákaz tak přivítal Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) i organizace na ochranu životního prostředí. Varovali před ním naopak výrobci pesticidů.

Nařízení přijaté členskými státy EU bude muset ještě formálně schválit Evropská komise. Po zveřejnění v úředním věstníku pak po šesti měsících vstoupí zákaz v platnost, mohlo by to být ještě na konci letošního roku.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny “svého“ politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimír Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny “svého“ tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz