Jaderné zbraně

Írán lhal o vývoji jaderných zbraní, hřímá Izrael. Máme důkazy, tvrdí

Írán lhal o vývoji jaderných zbraní, hřímá Izrael. Máme důkazy, tvrdí
Zdroj: Mediafax

Írán před třemi lety podepsal dohodu, v níž se zavázal, že nebude vyvíjet jaderné zbraně. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí oznámil, že jde o lež.

Netanjahu tvrdí, že Izraelci mají důkazy o tom, že se Teherán svého jaderného programu ve skutečnosti nevzdal. Potvrzovat to mají dokumenty z údajného tajného íránského archivu.

Podle Izraelců navíc Íránci lhali víckrát. "Poprvé tvrdili, že nikdy neměli program na vývoj jaderných zbraní. Sto tisíc tajných dokumentů svědčí o opaku," řekl Netanjahu v pondělí večer v projevu, který přenášely izraelské televizní stanice.

Premiér také tvrdí, že i po podepsání zmíněné dohody před třemi lety Íránci i nadále shromažďovali vědomosti a podklady ke stavbě jaderných zbraní, aby je mohli někdy v budoucnu využít, píše agentura Reuters.

Íránci se prý navíc po podepsání protijaderné dohody před třemi lety snažili všechny kompromitující dokumenty co nejlépe zamaskovat a skrýt a loni byl celý "jaderný archiv" podle Netanjahua přestěhován na přísně tajné místo v hlavním městě Teheránu.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz