Protikuřácký zákon

Zákaz kouření? Hygienici rozdali restauracím pokuty za statisíce!

Krajské hygienické stanice se zaměřily na dodržování protikuřáckého zákona ve stravovacích zařízeních. Po celé republice provedly od poloviny loňského roku bezmála 11 tisíc kontrol. Výsledkem byly pokuty za více než 300 tisíc korun, zmapoval tým senátora Jaroslava Malého.

S kontrolami začaly Krajské hygienické stanice koncem května loňského roku. Celkem vyrazily na 10 810 kontrol restauračních zařízení, kterým nakonec udělily 423 pokut za 311 tisíc korun.

Vůbec nejpilnější byly v Moravskoslezském kraji. Tam hygienici zkontrolovali skoro 4 tisíce restaurací a hospod. A právě v tomto kraji dodržují protikuřácký zákon téměř dokonale. Pokuty tu udělili jen ve třech případech v celkové výši 10 tisíc korun.

Na druhém konci žebříčku je kraj Ústecký. Z více než tisícovky kontrol tu zhřešilo 333 provozovatelů restaurací a tady také museli sáhnout mnohem hlouběji do kapsy. Na pokutách tu hygienici vybrali 121 tisíc korun.

Související obsah

Majitelům hospod, kteří nedodržují zákaz kouření ve svých provozovnách, hrozí maximální pokuta 50 tisíc korun, ale  kontroloři většinou tak přísní nejsou. Například v Královéhradeckém kraji byla průměrná výše pokuty kolem 2 tisíc korun. Celorepublikový průměr je ale výrazně nižší, na jednu pokutu je to přibližně kolem 700 korun.

A odborníci tvrdí, že protikuřácký zákon nese své ovoce. V některých krajích, například v Pardubickém, mají rázem o 50 procent vyšší zájem o odvykací kúry. Na druhou stranu se tím až na dva měsíce prodloužila čekací doba na první sezení. Protikuřácký zákon ale také kritizují ti, kteří v blízkosti hospod nebo nad restauracemi bydlí. Kromě všudypřítomného kouře si stěžují na hluk a nepořádek.

Filip Pultar, jva, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz