Protikuřácký zákon

Rok od zákazu kouření! Lidé si zapalují méně. Má to i další vliv

Rok od zákazu kouření! Lidé si zapalují méně. Má to i další vliv
Zdroj: Thinkstockphotos

Protikuřácký zákon má podle odborníků na léčbu závislostí pozitivní dopad. Dlouhodobá studie ukázala, že kvůli zákazu kouření v restauracích klesla spotřeba průměrně o tři cigarety na každého kuřáka.

Protikuřácký zákon funguje, tvrdí na základě studie odborníci z Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Po dobu sedmi měsíců zkoumali chování 131 kuřáků před a po zavedení zákona.

Podle vědců jde o první výzkum, který se změnou chování kuřáků na základě zákazu zabývá. "Zjistili jsme například, že průměrná denní spotřeba cigaret mírně poklesla, a to o 3 cigarety za den. Nová legislativa naopak způsobila mírné zvýšení motivace k odvykání kouření," uvedl adiktolog Adam Kulhánek.

Kuřáci se z restaurací přesunuli na ulici, kde podle studie samozřejmě kouří více. Stejně tak narostla spotřeba cigaret doma, kde někteří lidé nově tráví čas raději než v hospodě, v níž nemohou kouřit. Méně si naopak zapalují v práci či v autě.

Jak už naznačil Kulhánek, protikuřácký zákon ovlivnil i motivaci k odvykání kouření. "Méně cigaret za den po zavedení nekuřáckého zákona kouřili respondenti s vyšší mírou motivace a sebedůvěry. Nejčastěji zmiňovaným zdrojem motivace pak bylo zdraví," doplnila mluvčí 1. LF Petra Klusáková.

 

Související obsah

Motivace k odvykání kouření přitom není dlouhodobě v Česku příliš vysoká, protože se ukazuje jako moc náročné. "Respondenti se nejvíce obávali psychických příznaků, jako je stres, nervozita či zhoršení nálady," dodal Kulhánek. Kdyby přece jen přestávali kouřit, chtěli by to zvládnout nejčastěji sami.

Zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, přezdívaný protikuřácký, vstoupil v platnost na konci května loňského roku. Kromě restaurací zakazuje koučení na dětských hřištích, zastávkách či obecně ve vnitřních veřejných prostorách. Upravuje také prodej cigaret a alkoholu.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz