Zvířátka v ZOO

Vzácné opice: Není jich ani 30 na světě, tři teď mají v ostravské zoo!

Vzácné opice: Není jich ani 30 na světě, tři teď mají v ostravské zoo!
Zdroj: Zoo Ostrava

V ostravské zoologické zahradě je v pavilonu primátů nyní k vidění tříčlenná skupina vzácných afrických opic mangabejů žlutobřichých. Nebudou zde ale nastálo!

Trojice opic pochází ze Zoo Liberec, kde probíhají úpravy v tamním pavilonu primátů: "Jakmile budou práce dokončeny, tři samci mangabejů se do Liberce opět vrátí. Jejich pobyt v Ostravě je tak dočasný," uvedla tisková mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.

O životě těchto opic je známo jen velmi málo. V Červeném seznamu ohrožených druhů jsou zařazeny v kategorii "chybí údaje". Jejich stav v přírodě klesá především v důsledku lovu pro maso. Vlivem činnosti člověka také přicházejí své o přirozené prostředí. I proto je pro ně veden Evropský záchovný program, jehož cílem je udržovat v lidské péči životaschopnou záložní populaci daného druhu.

Související obsah

Celková světová populace mangabejů žlutobřichých není nijak početná, čítá pouhých 29 jedinců, kteří jsou chováni jen v deseti zoo na světě (z toho osmi evropských). "V rámci Unie českých a slovenských zoologických zahrad se jedná o jediné zástupce tohoto druhu," popisuje dočasné přírůstky Šárka Nováková.

Mangabej žlutobřichý je endemitem Demokratické republiky Kongo, kde žije jižně od řeky Kongo. Tento zástupce čeledi kočkodanovitých obývá nížinné deštné lesy. Pohybuje se převážně po zemi v podrostu, kde hledá potravu. Žije ve smíšených skupinách s několika samci i samicemi obvykle v počtu 15 až 35 jedinců, byly však zaznamenány skupiny až stočlenné.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz