Helma

Helma cyklistu dostatečně neochrání. Současná norma je zastaralá!

Helma cyklistu dostatečně neochrání. Současná norma je zastaralá!
Zdroj: Profimedia

Ačkoliv běžně prodávané cyklistické helmy splňují platnou normu, většina z nich cyklistův mozek při šikmém nárazu do hlavy dostatečně neochrání, varuje časopis d´Test. Ten ve spolupráci s francouzskými vědci otestoval 22 cyklistických helem, přičemž většina z nich testem neprošla!

Stávající norma ČSN EN 1078 platná od roku 1997 je podle autorů studie v časopise dTest zastaralá. Výsledky testů ukázaly, že většina helem nedokáže mozek ochránit při nárazu do spánku. Stávající norma hlídá, aby maximální zrychlení při nárazu nepřesáhlo 250 g.

"Každou helmu jsme nechali ve dvacetikilometrové rychlosti padnout na vodorovnou nebo šikmou překážku, a to pod různými úhly. Účelem testu bylo nasimulovat všemožné situace, do kterých se může cyklista při pádu dostat," vysvětluje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

Časopis helmy testoval ve spolupráci s Univerzitou ve Štrasburku a s francouzskou nadací MAIF. Francouzští odborníci považují současnou normu za zastaralou a nedostatečnou.

"Nebere v potaz šikmé nárazy do hlavy ani rotační akceleraci hlavy. Norma dále nehledí ani na to, zda do překážky cyklista narazí čelem, nebo spánkem. Přitom spánková oblast je nejzranitelnější částí hlavy,“ vysvětluje Hana Hoffmannová.

"V případě naprosté většiny testovaných helem bylo riziko zranění při bočním pádu na spánkovou kost 90% či ještě vyšší," upozornila Hoffmanová na alarmující čísla, která dTest zjistil. Helmy, které dTest zkoušel, stojí od 850 do 6 600 korun.

Související obsah

Vloni v Česku zemřelo 44 cyklistů, z nich ale 37 helmu vůbec nemělo. Helma je pro cyklisty povinná do 18 let. U dospělých je jen na jejich uvážení, jestli si ji vezmou nebo ne. Autoři studie doporučují nosit je za všech okolností, protože i ta, co v testech vyšla nejhůř, je lepší než žádná helma.

"Při pádu z kola dochází buď k lehčím úrazům jako je otřes nebo zhmoždění mozku nebo k vážnějším úrazům jako jsou zlomeniny lebky, otoky nebo mozkové krvácení. V takových případech mohou být následky nevratné. V nejhorším končí pády z kola smrtí. Cyklistickou helmu by měly nosit nejen děti, ale hlavně senioři a všichni ti, kteří užívají léky proti srážení krve," vysvětluje neurochirurg MUDr. Martin Bláha, PhD. z Fakultní nemocnice v Motole.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz