Azyl

Skandál v Německu! Uprchlíci si mohli koupit azyl, tvrdí média

Skandál v Německu! Uprchlíci si mohli koupit azyl, tvrdí média
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz

Německo řeší obrovský skandál s udělováním azylu. Vyšlo najevo, že stovky migrantů si zřejmě na úřadu v Brémách mohly povolení k pobytu koupit. Podle Spiegelu se tak v Německu usídlili i radikálové, kteří bojovali v Sýrii.

Případ už projednávali poslanci, kteří zvažují zřízení mimořádné vyšetřovací komise. V úterý v parmanentu vystoupil ministr vnitra Horst Seehofer, který přednesl zprávu Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky. Informuje o tom portál Spiegel.

Podle auditu, který si úřad nechal vypracovat, udělila v letech 2013 až 2016 pobočka v Brémách azyl více než 1200 cizincům i přesto, že nesplňovali podmínky. Zatím není jasné, jestli úředníci udělovali azyly plošně, nebo za ně přijímali úplatky.

Německá média uvádějí, že je podezřelá šéfka zdejší pobočky Ulrike B. a dalších pět zaměstnanců, že povolení k pobytu prodávali. Kvůli tomu dostali zřejmě azyl i bývalí bojovníci teroristické organizace Islámský stát.

Podle zdrojů Spiegelu mohl v Německu zůstat i muž, který měl v Sýrii spáchat válečné zločiny. Další žadatelé měli například falešné doklady, nesplňovali nároky a nebyli řádně prověřeni před udělením azylu, jak by to mělo být.

Související obsah

Policie už uvedla, že prověří všechny žádosti, na základě nichž dostalo od roku 2000 od úřadu v Brémách azyl 18 tisíc přistěhovalců. Kontrolovat bude také ostatní pobočky, kde v minulých letech zaznamenali vysoký nárůst udělených povolení.

Podezření, že je kauza mnohem rozsáhlejší a vláda se ji snaží ututlat, čelí i samotný ministr vnitra. Pravicová strana Alternativa pro Německo a středopravá FDP požadují parlamentní vyšetřování, Zelení to ale zatím odmítají.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz