Burka

Další evropský stát zakázal burky! Hrozí desetitisícové pokuty

Další evropský stát zakázal burky! Hrozí desetitisícové pokuty
Zdroj: Profimedia

Dánsko jako pátý evropský stát zakázalo nošení šátků, které zahalují celý obličej. Nařízení schválil ve čtvrtek dánský parlament. Politici ujišťují, že zákon není mířen vůči žádné náboženské skupině, přesto se mu podle muslimského šátku říká "zákaz burek".

Muslimky v Dánsku by tak již neměly vyjít na ulici v burkách, které zahalují celý obličej, a v nikábech, taktéž zakrývající celý obličej vyjma úzkého proužku pro oči. Šátky zahalující obličej tak, že člověka nelze identifikovat, zakazuje nový zákon.

Pro ten zvedlo ruku 75 poslanců, 30 bylo proti. Zakrývání obličejů je možné třeba při nepříznivém počasí nebo tam, kde to naopak zákon vyžaduje - třeba u motorkářů, kteří musí mít na hlavě helmu.

Dánští politici upozorňují, že zákonem necílí na žádnou náboženskou skupinu, už se pro něj ale vžilo označení zákaz burek. Platit začne od 1. srpna. První porušení zákazu budou úřady trestat pokutou 1 000 dánských korun (3 500 Kč). Při opakovaném porušení můžou uložit až desetinásobnou pokutu.

Pokud někdo bude jiného k porušení zákona a k zahalování obličeje nutit, hrozí mu pokuta nebo až dva roky ve vězení.
Britský list Daily Mail upozorňuje, že obdobný zákon platí už v Rakousku, Francii, Belgii a v Bulharsku. V Německu polovina spolkových zemí zakazuje nosit šátky zakrývající obličej učitele a státní úředníky. Další částečná omezení schválili v Nizozemsku, Švýcarsku a v Itálii.

Související obsah

"Všechny ženy by měly mít volnost v tom, jak se chtějí oblékat a měly by mít právo nosit oblečení, které je v souznění s jejich identitou nebo vírou. Tento zákaz bude mít negativní dopad hlavně na Muslimky, které si vybraly, že budou nosit burku nebo nikáb," varoval šéf evropské pobočky Amnesty International Gauri van Gulik.

"Ačkoliv nějaká částečná omezení nošení šátků zakrývajících celý obličej za účelem zajištění bezpečnosti veřejnosti jsou legitimní, tento plošný zákaz není ani potřebný ani vhodný a narušuje svobodu vyjadřování názorů a náboženství. Pokud je záměrem tohoto zákona chránit ženská práva, tak naprosto selhává. Naopak kriminalizuje ženy za jejich volbu oblékání," nesouhlasí Van Gulik.
 

vbo, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz