čmelák

Nový hit zahrádkářů! Pro lepší opylení si pořizují vlastní čmelín

Za posledních 25 let zmizely z přírody až tři čtvrtiny létajícího hmyzu. A tak začínají zahrádkáři kvůli nedostatku opylovačů hromadně chovat čmeláky. Jediná farma v Česku sídlí nedaleko Brna a všechny úly měla vyprodané během několika hodin.

Ve vyhřívané místnosti jediné čmeláčí farmy stojí jedna plastová krabice vedle druhé a v každé je čmeláčí královna a parta trubců.

V této laboratoři vyrostou každý rok tisíce čmeláků, ale prodalo by se klidně desetkrát tolik. Kdo si chce založit vlastní úl, musí objednávat už během zimy. Jeden chov přijde na 1300 korun.

Kvůli nedostatku hmyzu je teď o čmeláky mezi zahrádkáři takový zájem, že všechny úly rezervovali během šesti hodin od zahájení prodeje.

Pan Vacek si pro včelí medvídky přijel až z Českých Budějovic. Laborantka mu přímo do čmelína naskládá královnu i s dělnicemi. Za pár měsíců bude úl plný.

Související obsah

Čmelín na zahradě je zárukou bohaté úrody. Čmeláci vypadají jako lenoši, ale podle entomologů se jedná o velké pracanty. Jeden čmelák zvládne za den opylovat až patnáct stovek květů a díky dlouhému jazyku dosáhne i na hluboké květy rajčat.

"Lidé volají, že od té doby, co mají čmeláky, mají třešně nasazené jako nikdy, stejně tak rajčata nebo jahody," prozradila entomoložka Alena Votavová.

Vědci zjistili, že za posledních pětadvacet let vymřelo kvůli pesticidům a změně klimatu až sedmdesát procent hmyzu a včely ničí jedna choroba za druhou.

Související obsah

"Včelaři neodhadli včas, že včelstva jsou ohrožena nemocemi," prozradil TV Nova Dalibor Titěra z Výzkumného ústavu včelařského.

Ti, kteří nestihli objednat čmeláky z farmy, nemusejí zoufat. Hnízdící královnu je možné zjara odchytit v přírodě a při troše štěstí se sama ve čmelínu uhnízdí.

vbo, Josef Svoboda, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Muž postřelil v mexickém hotelu tři Kanaďany, jeden zemřel

Spor mezi hotelovými hosty v mexickém letovisku na karibském pobřeží nedaleko Cancúnu vyvrcholil střelbou. Tři kanadští turisté skončili v nemocnici, kde jeden z nich zemřel. Střelec je na útěku a hledá ho policie. Důvod hádky zatím strážci zákona nezveřejnili.

Krátká zpráva

Japonsko zasáhlo silné zemětřesení

Jihozápad Japonska zasáhlo zemětřesení o síle 6,6 stupně, informovala agentura Kjódó. Epicentrum zemětřesení se nacházelo u nejjižnějšího ze čtyř hlavních japonských ostrovů, tedy Kjúšú. Na několika místech popraskalo vodovodní potrubí a objevily se i problémy s výpadky elektřiny. Žádné oběti na životech hlášené nejsou.

Píše se na Deník.cz