Klíšťata

Invaze klíšťat: Na Slovensku se objevil nebezpečný druh z Afriky

Invaze klíšťat: Na Slovensku se objevil nebezpečný druh z Afriky
Zdroj: Profimedia

Na Slovensku se kvůli vysokým teplotám radikálně zvýšil počet klíšťat. Setkat se s nimi můžeme nejen ve volné přírodě, ale také v městských parcích a lesoparcích. Objevil se dokonce druh, který obvykle obývá severní Afriku. Šíří nebezpečnou mediteránní horečku!

Za poslední dobu se výskyt klíšťat značně rozšířil až do nadmořské výšky nad 1000 m. n. m., kde se ještě donedávna klíšťata nevyskytovala.

V jednom z bratislavských paneláků byl dokonce objeven tropický druh klíštěte. Jedná se o druh Rhipicephalus sanguineus, který se vyskytuje zejména v oblasti kolem Středozemního moře, ale také v Chorvatsku, Africe nebo na blízkém Východě.

Hostiteli tohoto parazita bývají psi, přisát se však může také na člověka. Tento typ dokáže být velice nebezpečný, jelikož může přenášet tzv. mediteránní horečku. Symptomy horečky jsou nadměrné pocení, bolest kloubů a svalů. Přenos z člověka na člověka je sice možný, ale hodně vzácný.

Související obsah

Druh klíštěte Rhipicephalus sanguineus je však netypický především tím, že dokáže přežít a rozmnožit se také v bytě. Odkud tento druh přišel, zatím zůstává záhadou.

Výskyt tropického parazita bedlivě sleduje i české ministerstvo zdravotnictví. "Výskyt uvedeného klíštěte je hlášen z mnoha míst, převážně teplých a suchých oblasti jižní Evropy, ale vyskytuje se i na severu Německa. V ČR zatím jeho výskyt nebyl hlášen, ale situaci samozřejmě pečlivě monitorujeme," uvedla na dotaz TN.cz mluvčí resortu Gabriela Štěpanyová.

Obyčejné klíště, tzv. klíště obecné, nejčastěji přenáší lymeskou boreliózu či klíšťovou encefalitidu, přičemž v průměru každé páté klíště je infikováno. Nakazit se člověk může nejen po přímém kontaktu s klíštětem, ale rovněž také po požití mléčných výrobků, pocházejících z infikovaných zvířat. Pokud se klíště vytáhne do 24 hodin, riziko nákazy je minimální. 

Výskyt klíštěte obecného je nadprůměrný také na našem území. Hygienická stanice hlavního města Prahy proto vyzývá ke zvýšené opatrnosti a obezřetnosti při pohybu v přírodě. 

ls, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz