Domácí

Lidé napjatě očekávají referendum ČSSD, odmítnutí politici neřeší

Stále čekáme na výsledek referenda sociální demokracie, ve kterém její členové rozhodují o vstupu do vlády s hnutím ANO. Scénáře, které by následovaly při pozitivním výsledku, jsou téměř jasné. Ovšem případným odmítavým postojem ČSSD se politici zatím příliš nezabývají.

V pátek 15. června ČSSD zveřejní výsledek vnitrostranického referenda. "My doufáme, že bude pozitivní," reagoval předseda hnutí ANO Andrej Babiš. "Já nemohu komentovat průběžné výsledky nebo nějaká čísla," tvářil se tajemně předseda ČSSD Jan Hamáček.

Pokud se ČSSD rozhodne vstoupit do vlády, mohl by následující scénář vypadat takto: Andrej Babiš odjede hned do Lán a prezidentovi předloží jména navrhovaných ministrů za ANO i ČSSD. "Já jsem poprosil pana prezidenta o termín o víkendu 16. a 17. června," sdělil Babiš.

Prezident Miloš Zeman se vzápětí s každým kandidátem na ministra osobně sejde, až poté bude jmenovat novou vládu. Ke jmenování vlády by došlo někdy koncem června.

Dnem D bude 11. červenec. Lídr hnutí ANO požádá Sněmovnu o důvěru pro jeho vládu. Ani u jeho druhého pokusu by neměl chybět prezident.

Související obsah

Co se bude dít, pokud ČSSD nevstoupí s hnutím ANO do vlády nebo Andrej Babiš nezíská důvěru sněmovny, zatím ani jedna z těchto stran neřekla. "Žádné plány B, C nebo D tam nepadaly," potvrdil Hamáček.

Další osud vlády může v případě neúspěchu lídra hnutí ANO převzít do rukou předseda Sněmovny Radek Vondráček. Ovšem Vondráček by mohl opět pověřit Babiše. "Začal by se řešit scénář předčasných voleb pravděpodobně v příštím roce s evropskými volbami," zhodnotil politolog Jan Kubáček.

Související obsah

Podle politologů není vyloučeno, že by do doby konání předčasných voleb udržovala chod státu vláda složená pouze z nestranických odborníků.
 

Jaroslav Brousil/klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz