Inteligence

Dnešní mladí jsou hloupější než dřívější generace, zjistili vědci!

Dnešní mladí jsou hloupější než dřívější generace, zjistili vědci!
Zdroj: Profimedia

Norští vědci v nové studii přišli na to, že na slovech, že dnešní děti jsou hloupější než jejich rodiče a prarodiče, možná něco bude. Podle rozsáhlého výzkumu totiž v posledních desetiletích průměrné IQ vytrvale klesá.

Podle čerstvých dat padá inteligenční kvocient asi o sedm bodů za generaci. Defenitivně tak skončil takzvaný Flynnův efekt - jev, podle kterého inteligence světové populace nepřetržitě stoupala přibližně od druhé světové války.

Výzkumníci tvrdí, že negativní trend se začal projevovat u lidí narozených po roce 1975, píše britský Daily Mail. Úbytek inteligence může být podle expertů daný mimo jiné tím, že jazyky či matematika se dnes vyučují jinak než v minulosti.

Na vině ovšem může být i to, že mladá generace tráví mnohem víc času s technologickými hračkami než například čtením knih. Na výzkum upozornil deník Times.

Související obsah

S podobně znepokojivými výsledky přišly před časem už dvě jiné britské studie, podle kterých IQ padá v rozmezí 2,5 až 4,3 bodu každou dekádu od přelomu tisíciletí. Jenže ty se opíraly o malý vzorek.

Současná studie Oleho Rogeburga a Bernta Bratsberga z Ragnar Frischova centra ekonomického výzkumu v norském Oslu naopak pracuje s obrovským objemem dat - výsledky 730 tisíc standardizovaných IQ testů.

Související obsah

A díky tomu norští vědci zjistili, že mladí seveřané mají nižší IQ než jejich otcové ve stejném věku. Testy Norové vyplňovali mezi lety 1970 až 2009, jde tedy i o úctyhodný časový úsek.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz